Výběrové řízení na zhotovitele stavby za devětadvacet milionů korun je naplánováno na květen. „Předtím ještě proběhne archeologický výzkum, cena je zatím v jednání, odhad činí 1,6 milionu korun. Cena rekonstrukce vodovodu a kanalizace z projektové dokumentace vychází na 4,5 až 5 milionů korun, z toho bude podíl města 1,35 až 1,5 milionu, takže předpokládaná celková investice města činí 32 milionů korun,“ přiblížila vedoucí odboru rozvoje a územního plánování žďárské radnice Irena Škodová.

Kvůli ptačí chřipce dnes sčítali ve Štěpánově nad Svratkou domácí drůbež, okrasné ptactvo a jiné opeřence. Ludmila Ostrížová má 13  slepic a kohouta, všechny je zavřela do kurníku.
Ptačí chřipka: sčítají drůbež. Udělám si nový kurník, plánuje majitelka chovu

Lokalita kolem tvrzi a kostela v centru Žďáru je nejstarší částí města vyznačující se úzkými dlážděnými uličkami. U svatostánku kromě nové dlažby, zeleně či laviček přibude také kašna svatého Prokopa odkazující na legendu o světci orajícím s čertem brázdu včetně posezení v podobě kamenné lavice.

Tvrz s malým náměstíčkem si vyžádá především úpravu parkování, takže byla zvolena forma pěší zóny, která umožní příjezdy a vystoupení, ale ochrání prostor pro pěší. Mohutná lípa rostoucí před tvrzí se dočká jak odborného ošetření, tak i doplnění kruhovou lavicí.

Amfiteátr slouží k pořádání kulturních a společenských akcí.
Nový amfiteátr? V rekordním čase. Bystřice si ho chce nadělit k narozeninám

Změní se taktéž ulička, která spojuje kostel s nedalekým regionálním muzeem. Před Moučkovým domem, kde se nachází další expozice muzea, je naplánováno odpočinkové místo a rovněž vyhlídka na park ve Farských humnech. „Bude zde umístěna solitérní lavice a socha postavy trubače od akademického sochaře Jiřího Plieštika, uvozující celý nový veřejný prostor a připomínající polohu místa jako součásti původního opevnění města. Součástí řešeného území je i chodník pozvolna klesající od vyhlídky směrem k parku,“ uvádí studie, kterou pro město zpracoval brněnský ateliér RAW.

Martin Prokop na Rallye Dakar.
Tvrdý život závodníků: auto v plamenech a kotrmelcích, vážně zraněný spolujezdec

S návrhem architektů byli obyvatelé Žďáru seznámeni loni v červnu, přičemž mohli vznášet svoje náměty a námitky. Na popud veřejnosti bylo například do původního záměru zaneseno zachování keře žlutých růží před Moučkovým domem nebo zmenšení plochy vyhlídky.