Obleva účastníky závodu Skiman neodradila

Žďár nad Sázavou, Račín – Rekordní počet účastníků měl letos již sedmý ročník tradičního žďárského závodu Skiman. Desítky recesistů se sešly navzdory nepříznivému počasí – v nejbližším okolí okresního města se totiž držely již jenom poslední zbytky sněhu. Účastníky akce to ale neodradilo a na místo srazu – louky za garážemi u firmy Satt, dorazili nadšenci v dobových kostýmech a s povinnými historickými lyžemi.

V minulých ročnících byl maximální počet účastníků kolem padesáti, letos ale bylo toto číslo překonáno – organizátorům akce nestačila ani látková pořadní čísla. „Nestačím se divit, já sám jsem sem šel s tím, že není jisté, zda budeme vůbec startovat, a nakonec je tady více lidí než kdykoliv jindy,“ svěřil se lyžař Jaroslav, který se akce účastnil již podruhé.

Většina recesistů se držela jednoho z hlavních hesel závodu, tedy toho, že má být co nejlépe namazáno. Placatky a lahve s nejrůznějšími „mazacími vosky“ proto nemohly před startem i v terénu chybět, zvláště když počasí komplikovalo lyžařům jízdu silným a studeným větrem.

Závod Skiman, byť je původně kláním lyžařským, se nakonec vyvinul do kombinace pěší turistiky a lyžování. Od místa srazu museli účastníci své vybavení donést na kopec k soše Mamlase nad Žďárem a poté až k rybníku Mikšovec. Z hráze této vodní nádrže pak již závodníci vyrazili na lyžích, neboť v lesích se ještě držela alespoň nějaká vrstva sněhu. Cíl měli vytrvalci v restauračním zařízení v obci Račín, kde na ně čekala gulášová polévka, řízek a pivo. Pro ty nejlepší pak byly nachystány věcné ceny.