Každý rok řeší žďárští policisté asi desítku obdobných případů, zda byla ale poslední stokoruna skutečně falešná, řeknou s určitostí až experti. „Bankovku jsme po zadokumentování odeslali k odbornému zkoumání do České národní banky. Tam ji čeká expertiza a ověření její pravosti,“ popsala obvyklý postup žďárská policejní mluvčí Jana Martincová.

Lidé by si podle ní zvláště nyní, v předvánočním shonu, měli dávat větší pozor na to, jakou bankovkou platí a jakou dostávají nazpět. Snadno se jim pak totiž může stát, že se v jejich peněžence objeví padělané peníze.

Proužek, vodoznak, plastický obrazec

Výskyt falešné stokoruny je však spíše výjimkou. Nejčastěji se padělají tisícikoruny nebo pětistovky. K tomu, aby falešné platidlo odlišili od pravého, lidem může sloužit hned několik identifikačních znaků. „Je to jednak ochranný proužek, který je při pohledu proti světlu nepřerušovaný. Na něm je vidět číslo označující hodnotu bankovky,“ sdělila mluvčí Martincová.„Další je vodoznak – portrét, přesněji hlava osobnosti, který je vidět proti světlu,“ popsala druhý atribut pravosti bankovky mluvčí.

Poslední a asi nejméně známý ochranný prvek je potom obrazec skrytý v pravé části papírového platidla. Ten se stane viditelným ve chvíli, kdy člověk sklopí bankovku ve výši svých očí do vodorovné polohy proti zdroji světla. Teprve pak se mu totiž zjeví číslo, které je shodné s nominální hodnotou peněz.

„Neumím si představit, že bych v obchodě při placení ještě zdržovala nějakým delším zkoumáním bankovky. Asi bych se tím začala zabývat tehdy, kdyby byla podezřele odlišná,“ míní Jana Homolková ze Žďáru .

Spíše než běžný nakupující tak falešnou bankovku odhalí personál prodejen, který je na to vyškolen.„Kontrolu pravosti přijímaných bankovek ověřují naše pokladní jednak vizuálně, kdy kontrolují standardní ochranné prvky - například vodoznak nebo magnetický proužek. Dále využívají speciální lampy s UV filtry, které falešné bankovky odhalí,“ popsal Lukáš Hora, mluvčí společnosti Ahold, která provozuje supermarkety a hypermarkety Albert. Jen za poslední tři měsíce zaznamenali v prodejnách této společnosti hned pět pokusů o platbu padělaným papírovým platidlem, ani k jednomu však nedošlo ve žďárských pobočkách.

„Ze zkušenosti můžeme říct, že pokusy o platbu falešnými bankovkami se vyskytují vždy v nárazových vlnách. Ve většině případech se jedná o bankovky cizí měny, zejména eura. Z českých bankovek se nejčastěji falšují ty s nominální hodnotou jeden tisíc korun,“ dodal Hora.

Za padělání peněz přitom hrozí několikaletý pobyt za mřížemi. Ten kdo je padělá nebo pozmění peníze s úmyslem udat je jako pravé, či padělané nebo pozměněné peníze udá jako platné, může být potrestán odnětím svobody na tři až osm let.