Na Vysočině se v poštu změnil například obecní úřad Kámen u Habrů, obecní úřad v Sázavce, zájem o tento projekt má do budoucna obec Oudoleň nebo Skuhrov.

V obci Kámen už Pošta Part-ner funguje ke spokojenosti obyvatel od listopadu. „Aspoň nemusíme nikam jezdit," pochvalují si místní.

„Již před třemi lety nás oslovila Česká pošta s nabídkou vstoupit do tohoto projektu, ale původní model nám, na rozdíl od toho současného, tehdy nevyhovoval," vysvětlil starosta Petr Pipek. V současné době zajišťují poštovní služby v obci Kámen dvě odborně vyškolené pracovnice obecního úřadu. Jejich mzdu za práci pošťáka financuje projekt Partner. Pošta Partner zajišťuje v obci většinu běžných poštovních služeb.

„Myslím, že start nového systému proběhl celkem úspěšně. Některé věci, jako například prodej novin, jsme ještě museli doladit. Zřídili jsme například vlastní prodejní místo. Do budoucna uvažujeme o rozšíření peněžních služeb," upřesnil starosta Pipek.

Podle mluvčího České pošty Matyáše Vitíka je Pošta Partner pro občany výhodná například v tom, že provozovatel, obec nebo soukromník mohou stanovit hodiny pro veřejnost podle potřeb dané lokality. Projekt Pošta Partner, který je odlišný od výdejního místa, má klientům nabízet nadále stejné služby jako klasická pobočka, tedy příjem a výdej dopisů a balíků, výplatu důchodů, příjem platebních dokladů, bankovní služby i prodej cenin.

Záměr přesunout dva a půl tisíce poboček České pošty na její smluvní partnery, například obce či provozovatele místních obchůdků, je starý už víc než čtyři měsíce. Materiálem o projektu Pošta Partner se totiž už v dubnu zabývala vláda a její členové jej vzali na vědomí. Zároveň však deklarovala, že nechce rušit stávající pobočky.

„Pro Českou poštu je však finančně náročné udržovat současný stav. Cestou, jak redukovat náklady na pobočky a zároveň je zachovat, je projekt Pošta Partner, který počítá s tím, že do roku 2025 by přibližně dva tisíce pět set poboček provozovali smluvní partneři," vysvětlil Matyáš Vitík.

V Sázavce

Další obcí na Vysočině, kde systém Pošta Partner začal od prosince, je obec Sázavka. „Naše pošťačka měla odejít do důchodu, tím pádem by pošta u nás skončila. Proto jsme se rozhodli vstoupit do projektu Pošta Partner. Jinak hrozilo, že budeme jezdit na poštu až do Ledče nad Sázavou, kam úředně patříme. To je výlet na celý den," vysvětlil starosta Sázavky Josef Bárta.

Poštovní služby bude v obci zajišťovat hospodářka obecního úřadu, která prošla odborným školením, na její mzdu přispěje Pošta Partner. Jak starosta Bárta přiznal, zpočátku ho poněkud rozladilo, že Česká pošta nepodala podrobné informace, jak celý systém bude probíhat, že například obec přijde o dodávku novin.

„Ale to se časem srovná, tento problém nějak vyřešíme. Myslím, že nejdůležitější je, aby občané Sázavky měli zajištěnou listovní a balíkovou službu," zdůraznil starosta.

Další obce, které by se měly do projektu zapojit, jsou od jara příštího roku Oudoleň a Skuhrov. Problém s otvírací dobou na poště řešila nedávno rovněž obec Okrouhlice. Vedení obecního úřadu jednalo se zástupci České pošty o otevírací době.

Dohodli se, že v pondělí bude pošta otevřena do 16.30 odpoledne, ve středu do 17 hodin. Obec jedná rovněž o otvírací době, která by měla být aspoň dva dny v týdnu od sedmi hodin. O projektu Pošta Partner obec neuvažuje, starosta Lubomír Pospíchal ho nepovažuje za nejvhodnější.

Například v Horním Studenci, místní části Ždírec nad Doubravou, služby České pošty převzala před víc než třemi lety tamní samoobsluha.

Zákazníci mohou v místní samoobsluze družstva COOP podat nebo přijmout doporučený dopis, vyzvednout si nebo poslat balíček. Prodavač- ky samozřejmě prošly odborným školením dle regulí České pošty. Česká pošta na změnách v síti poboček nevidí nic špatného.

Odkazuje se na Německo a Rakousko, kde většinu pošt provozují právě smluvní partneři, tedy obce nebo podnikatelé. Navíc ohlasy na už zřízené Pošty Partner jsou podle České pošty kladné.

Od otevření první na Božím Daru uplynulo již více než šest let.