Téměř tři kilometry nové vozovky zrychlí stávající hlavní tah z Jihlavy do Žďáru a projekt má zároveň zmírnit hustou dopravu v centru Bohdalova. Bohdalovští požadují obchvat už léta, obecní úřad proto pomohl kraji Vysočina vyjednat výkup místních pozemků.

Po členité silnici denně projíždí několik tisíc aut. „Jsem moc rád, že se stavba po těch letech konečně rozjela. Uleví se obyvatelům, kteří na složitou dopravní situaci dlouhodobě žehrají. Zvýší se bezpečnost v obci a to hlavně v zimním období,“ řekl starosta Bohdalova Květoslav Šafránek.

Velmi nebezpečným místem v Bohdalově je například přechod pro školáky i ostrá zatáčka.

Na obchvat čekají také podnikatelé v dopravě a žďárští radní. „Dobrá silnice rovná se dobrá zaměstnanost ve městech na severu Vysočiny. Jen po kvalitních vozovkách můžete přilákat investory do měst v regionu vzdálených třicet až padesát kilometrů od dálnice,“ podotkl starosta Žďáru Jaromír Brychta.

Obchvat Bohdalova by na hlavní silnici spojující Jihlavu se Žďárskem neměl zůstat osamocen. „Není to jediná podobná stavba, kterou připravujeme a chtěli bychom na další investice čerpat peníze z Evropské unie stejně, jako v tomto případě,“ zmínil náměstek hejtmana Václav Kodet.

Pro zvýšení kapacity silnice a bezpečnosti provozu jsou připravovány i obchaty Velkého Beranova, Jamného a Rytířska, Rudolce, či Budče a Nového Veselí. .