Zjednodušeně platí: ve městech se příliš nepředají, v obcích je tomu jinak. Například ve Věcově na Novoměstsku přispívají na pořízení základního vybavení pro miminka částkou ve výši pěti tisíc korun. „Občánky jsme vítali teď v březnu. Bylo jich dvanáct a každý dostal pět tisíc korun a maminky květinu,“ nechal se slyšet starosta Zdeněk Vraspír.

Vzhledem ke stávající ekonomické situaci jsou ale i ve Věcově nuceni příspěvek propříště snížit. „Nově narozené děti již obdarujeme třemi tisíci,“ dodal starosta Vraspír.

Stejnou částku, tedy pět tisíc korun, předávají taktéž rodičům novorozeňat s trvalým bydlištěm v Ujčově na Bystřicku. Jedinou podmínkou pro jejich získání je podle místostarosty Jiřího Hloušky, aby nový občánek v obci pobýval minimálně pět let. „V opačném případě musí rodiče poměrnou částku vrátit,“ konstatuje Hloušek.

S penězi od obce odcházejí z obřadu vítání rovněž čerstvé maminky v Řečici či ve Vojnově Městci.

V prvém případě se třemi tisíci, ve druhém se dvěma. Naopak dřevěnou hračku jakožto upomínku na slavnostní den věnují dětem v Rovečném. „V loňském roce jsme vítali čtyři nové občánky, letos by jich mělo být pět. Obřad plánujeme na první květnovou neděli. Finančí obnos dětem ale nedáváme,“ uvedl starosta Leoš Petr.

Kniha a DVD

Bez peněžního daru se musí obejít i ve Žďáře nad Sázavou. Nově narozené děti totiž na radnici obdrží věcný dárek, obvykle knížku pohádek, maminka květinu a DVD s nahrávkou ze slavnostního aktu.

„Jeho součástí je kulturní program Sboru pro občanské záležitosti. Jedná se o pásmo říkanek a písniček v podání dětí z mateřských školek,“ popisuje senátorka a žďárská místostarostka Dagmar Zvěřinová. Podle jejího názoru se rodiny na obřad těší, a i když je čistě dobrovolný, ve většině případech se ho rádi zúčastňují.

Sama místostarostka se před dvěma lety snažila prosadit vyplácení tisícikorunového příspěvku, který měl žďárským rodičkám pokrýt alespoň výdaje spojené s pobytem v nemocnici. Na radě města ale neuspěla.

„Ročně se ve Žďáře narodí sto padesát až dvě stě dětí. Myslím si, že ten příspěvek by město určitě nezruinoval. Rodiče by ho jistě uvítali,“ domnívá se stále Dagmar Zvěřinová. O tom, že by změnu opětovně navrhla, momentálně nepřemýšlí. Podle jejího názoru by totiž návrh v souvislosti s hospodářskou recesí byl zase smeten ze stolu.