„Naše protiradonové zařízení už bylo nefunkční, proto jsme zažádali o dotaci a v současné době realizujeme nové,“ sdělil starosta Polničky Bohumil Cempírek s tím, že projekt si vyžádá dva miliony korun a hotový by měl být na podzim tohoto roku.

Obsah radonu v litru pitné vody převyšoval povolenou hodnotu tři sta becquerelů i v další vesnici na Žďársku – ve Vepřové. Tam už technologii na snížení obsahu radioaktivního prvku v pitné vodě dokončili.

„Jsme spokojení, opatření proti radonu nám naštěstí funguje tak, jak má,“ podotkla starostka Vepřové Marie Holcmanová.

Radon se do vody dostává z hornin obsahujících uran a radium. Při používání vody v bytě se pak část radonu uvolňuje do ovzduší, zejména při sprchování, vaření a praní. Vdechování radonu přispívá k ozáření osob.

Samotné pití vody považují odborníci z hlediska ozáření za méně významné.

Vysočina, bohatá na horniny s uranovými žilami, patří spolu se Středočeským a Karlovarským krajem mezi tři lokality s nejvyšším výskytem radonu v zemi.

Kromě Polničky letos finanční příspěvek na ochranu vody proti radiační zátěži poputuje ještě do Kališť na Pelhřimovsku, do Pavlova a Koňkovic na Havlíčkobrodsku a do Babic na Třebíčsku. Státní Radonový program České republiky poskytne na dotace více než deset milionů korun. „Je to podobná částka, jaká na tento účel plynula do kraje Vysočina za celý minulý rok,“ uvedla mluvčí kraje Vysočina Jitka Svatošová.

Lucie Pátková