„Vydali jsme kalendář s historickými fotografiemi Fryšavy pod Žákovou horou. Nechali jsme vytisknout sto padesát kusů, to aby bylo do každé domácnosti. Ale o kalendář byl takový zájem, že jsme nakonec museli zajistit ještě dotisk, dalších padesát kusů. Ty už jsou nyní také pryč, doslova se po nich zaprášilo,“ netajil se úspěchem fryšavského kalendáře tamní starosta Mojmír Humlíček.

Na historické fotografie vsadili i ve Svratce. Její kalendář je zasazen do meziválečného období. „Většina fotografií, které jsou v kalendáři použity, nebyla nikdy dříve publikována. Jsou tam snímky ze Svratky a pár jich tam je i z nejbližšího okolí,“ prozradil autor kalendáře a současně svratecký místostarosta Martin Mudroch.

Kalendář Svratky je ještě stále k mání. „Koupit jej lze v našem informačním centru za pětasedmdesát korun. A bude na prodej i na tradiční vánoční výstavě v muzeu, která se uskuteční v době od 26. do 30. prosince,“ informoval Martin Mudroch.

Poněkud jinou taktiku zvolila obec Bory. Obecní kalendář obdrží všechny domácnosti zdarma společně se s zpravodajem. „Kalendář vydáváme už počtvrté. Je to takový náš dárek pro místní obyvatele. V kalendáři už jsou zaznamenané i veškeré kulturní a sportovní akce, které se budou konat v příštím roce. V říjnu se vždycky sejdou všechny spolky a nahlásí nám datum plánovaných akcí,“ sdělila místostarostka Borů Blanka Křížová.

Kalendář ozdobí kresby dětí

Borský kalendář budou tentokrát zdobit kresby dětí z tamní základní školy. „Vloni jsme v něm uveřejnily staré a nové pohlednice Borů. Letos jsme zvolili tuto variantu, protože škola slavila výročí,“ vysvětlila Blanka Křížová.

Vlastním kalendářem se může pochlubit i obec Křižánky. Jeho autorem je fotograf Filip Zvěřina. „Byla to taková shoda náhod. Něco podobného už jsem měl dlouho v hlavě. Baví mě fotografování krajiny, ale nikdy jsem to kromě nějakých výstav nezužitkoval. Tak jsem se rozhodl vytvořit kalendář, a když už jsem ho měl skoro hotový, oslovily mě Křižánky, jestli bych pro ně neudělal pohlednice. Tak jsem jim nabídl i kalendář,“ popsal Filip Zvěřina.

O kalendář s autorskými fotografiemi za 240 korun se zájemci mohou hlásit prostřednictvím e-mailu filipzverina@seznam.cz. „Já pak na základě objednávek nechám vytisknout konkrétní počet kusů,“ dodal fotograf, který do kalendáře zařadil snímky Křižánek a okolí.

Dárek v podobě kalendáře pro obec Baliny, z níž pochází a jejíž je patriotkou, připravila Hana Brablecová. Na své náklady nechala vytisknout kalendář fotografií svého kamaráda Petra Miloty, které doplnila vlastními verši.

„Většinu života jsem prožila v překrásném údolí říčky Balinky. A protože Baliny letos slavily sedmisté výročí, tak mě napadlo nějak je obdarovat. Domluvila jsem se s Petrem Milotou, jehož velkým koníčkem je fotografování. On po delším přemlouváním souhlasil, a tak jsme dali dohromady kalendář,“ prozradila podnět k vytvoření fotograficko-básnického díla Hana Brablecová.

Kalendář je autorčinou srdeční záležitostí. „Zaslouží si pozornost nejen místních obyvatel, ale i turistů, kteří mohou do údolí řeky Balinky vyrazit třeba na výlet. Tamní příroda je určitě uchvátí,“ poznamenala Hana Brablecová.

Kalendář nazvaný Moje Baliny je možné získat za 150 korun v obchůdku Káva - čaj ve Velkém Meziříčí, v budově obecního úřadu a pohostinství v Balinách, v knihkupectví U Salvátora v Novém Městě na Moravě, v knihkupectví ve Velké Bíteši a v informačním centru v Bystřici nad Pernštejnem i ve Žďáře nad Sázavou.