„Ze všeho nejdříve musíme získat písemné vyhodnocení toho, co přesně bylo schváleno. Zatím jsme se nedozvěděli, zda se možnost regulace bude týkat jenom nových terminálů, nebo i těch už dříve povolených. Jinak ovšem chceme dál postupovat podle naší vyhlášky omezení těchto zařízení, kterou jsme nikdy nepřestali brát jako platnou, i když automaty a videoterminály se posuzovaly odlišně. Pro nás je to totéž, protože jsou to všechno přístroje k provozování hazardních her,“ vyjádřil se starosta Bystřice Karel Pačiska.Omezit, či zrušit?

Možnost omezení hazardních her vítají i v Novém Městě na Moravě, kde chtějí získat názor tamních obyvatel prostřednictvím nového elektronického systému Váš názor, který si klade za cíl zapojit občany do řešení palčivých otázek, které „hýbou“ městy a obcemi.

„Téma hazardních her, gamblerství a jejich omezení je nyní aktuální. Je tam oproti předchozím letům posun vpřed, proto bychom rádi znali aktuální názor obyvatel na veškeré výherní hrací přístroje ve městě. Zda by je chtěli nějakým způsobem omezit, či ne,“ informoval starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda.

Novelizovaný zákon se naopak vůbec nezamlouvá dlouholetému bojovníkovi proti hazardním hrám, bývalému senátorovi a bystřickému starostovi, dnes poslanci Josefu Novotnému (VV).„Šlo jen o to, aby se vlk nažral a koza zůstala celá,“ poznamenal Novotný ke schválené novele, kterou Věci veřejné nepodpořily.„Jedná se jenom o kosmetické úpravy a mimo další závažné nedostatky novely obce budou moci hazard regulovat až tak za čtyři roky,“ uvedl.

Pokud by totiž obce videoloterijní terminály na svém území v budoucnu nechtěly, budou je podle schválené novely moci vykázat za tři roky.„Plus téměř další rok, protože jestli novela nabude platnosti od začátku příštího roku, všechny potřebné vyhlášky budou připraveny nejdříve na jaře,“ dodal Novotný s tím, že VV ve svých pozměňovacích návrzích požadovaly možnost vykázat terminály už za rok.