Jak funguje novinka v třídění odpadů ve Svratce? Starosta Boris Jakubík si ji chválí. „Kontejner na drobné spotřebiče z domácnosti máme dva měsíce. Od té doby se naplnil tak za tří čtvrtin, takže jsme ho ještě vyvážet nemuseli. Ale řekl bych, že už se do povědomí místních docela dostal a ti se snaží odpad třídit,“ řekl starosta Svratky Boris Jakubík.

A co do boxu patří? „Házejte tam staré MP 3 přehrávače, rychlovarné konvice, kalkulačky, mobilní telefony, počítačové myši, klávesnice, kamery, fotoaparáty, DVD přehrávače a podobně. Do kontejneru se však nesmí odkládat zářivky a baterie,“ vysvětlil starosta městyse Nové Veselí Ivo Jonák.

Box tam byl také nedávno pořízen. Hlavním cílem vedle usnadnění třídění drobných elektrozařízení, je také zvýšení množství sebraných malých spotřebičů. Ty totiž většinou končí v komunálním odpadu.

Pokud se elektrospotřebič obsahující zdraví škodlivé materiály vyhodí spolu s běžným odpadem do popelnice, nedojde k jeho recyklaci, ale skončí na řízené skládce. Tak zcela zbytečně dochází k hromadění odpadu, který by přitom mohl být znovu využit. „Do projektu e-boxů se chceme také zapojit, v následujícím týdnu ho chceme nainstalovat to dokonce hned na třech místech – u obou základních škol a u městského úřadu,“ uvedl starosta Bystřice nad Pernštejnem Karel Pačiska.

E-box byste ale marně hledali třeba ve Velké Bíteši. „Problém s odpadem řešíme jinak, máme zde sběrný dvůr, kde je speciální kontejner právě na elektroniku. Navíc místní základní škola se hodně zabývá tříděním odpadu, takže má speciální popelnici jen na baterie,“ vysvětlil starosta Velké Bíteše Miroslav Báňa.

Lucie Janebová