Pokud tedy jste tam, kde pití alkoholu na veřejnosti zakazuje obecní vyhláška. Třeba v Ústí nad Labem. Popíjení není možné zakázat plošně, vyhláška musí přesně vymezit zapovězené lokality.

V některých českých městech si zákaz pochvalují. Teď o něm uvažují i na některých radnicích na Žďársku. „Už jsme se tím zabývali. Pití alkoholu nám vadí hlavně na náměstí a v okolí nádraží. Konzultovali jsme to s městskou policií, protože zákaz bude muset někdo kontrolovat, a těžko něco podobného můžeme chtít po státní policii,” uvedla žďárská místostarostka Dagmar Zvěřinová.

„Myslím si, že k zákazu postupně dojde,“ nevylučuje změnu žďárské vyhlášky o veřejném pořádku Zvěřinová.

Radikálněji to vidí bítešský starosta Miroslav Báňa. „Osobně by se mi taková vyhláška velice líbila a myslím, že určitě brzy přijde na řadu. Ať si lidé pijí v restauracích nebo doma,” prohlásil starosta.

I v Bíteši se stává, že policisté v centru města „sbírají“ silně podnapilého člověka. „Mělo by údajně dojít ke zvýšení počtu lidí na obvodním policejním oddělení, tak doufám, že by nebyl problém s dodržováním zákazu,” dodal starosta s tím, že Bíteš nemá měststké strážníky.

O zákazu pití alkoholu na některých veřejných místech zatím neuvažují v Bystřici nad Pernštejnem a ve Velkém Meziříčí. „Zatím nebyl impuls ze strany obyvatel, proto jsme se tím nezabývali,” poznamenal bystřický místostarosta Josef Vojta.

„Neoficiálně jsme se o zákazu pití alkoholu na veřejnosti bavili na radě, ale zatím nebyl žádný konkrétní důvod jej prosazovat,” dodal starosta Velkého Meziříčí František Bradáč.