„O této akci jsme se dozvěděli zcela náhodou, ale nakonec jsme přijeli. Je to tu fajn, pokud se truckshow nesla v podobném duchu i v uplynulých třech letech, určitě se sem budeme vracet," poznamenala Lenka Doležalová z Třebíče. „Auta jsou to nádherná, moc ráda bych se v některém z nich chtěla svézt," vyjádřila své přání žena.

Po celé Evropě

Již od osmé hodiny ráno se do vesnice sjížděla na čtvrtý ročník setkání nákladní auta, od tahačů přes dodávky až po vozy odtahové služby a vyvážející směsný či tříděný odpad. Jejich řidiči v průběhu odpoledne divákům předvedli, jak svůj vůz ovládají, mimo jiné při jízdě zručnosti, ve sprintu či přehazování plachty přes návěs. Sami příchozí si pak mohli vyzkoušet tahání kamionu na laně. Nechyběla ovšem ani soutěž o nejhezčí tahač, valník a nejosvětlenější kamion. „Loni jsme tu za auto vyhráli první místo. Přestože je z druhé ruky, stále je to krasavec. Jde o značku Daf 510, což je dost velká kubatura. Jezdí to pěkně," pochvaloval si Jaroslav Pešek od Chrudimi s tím, že auto má najeto 800 tisíc kilometrů.

Přestože s tímto vozidlem nebyl daleko, s jiným má sježděno mnoho zemí. „Víceméně celou Evropu od severu až po východ. Byli jsme v Rusku, pod Moskvou, ale také v Asii," dodal Pešek, který za volant tahače usedá úctyhodných 24 let.

Kromě tahačů v životní velikosti budily vzrušení u návštěvníků truckshow jejich kopie v měřítku 1:14. Měly své stanoviště hned na začátku areálu. Proháněly se po modelové silnici, na níž nechyběla ani čerpací stanice, a jejich věrná podoba a vlastní jízda braly dech nejenom dospělým, ale především dětem. „Přivezli jsme s kolegy na ukázku osm modelů. Jezdí na baterii, která vydrží dvě až čtyři hodiny, a jsou ovládané rc soupravou," popsal jeden z tvůrců František Vrba. Zaměřují se na rc modely Australia Road Train a značku Scania, jimž nechybějí zvukové ani světelné moduly.

Ti, již zatoužili prohlédnout si trucky zaparkované v Šeborově a okolí obce z výšky, využili možnosti usednout do největšího dvouplošníku na světě, do takzvané Anduly, ze které při příletu vyskákali parašutisti. Popřípadě absolvovali cirka pětiminutový vyhlídkový let vrtulníkem.