„Chudobínská borovice je dominantní a velmi estetický krajinný prvek. Je veřejnosti dobře známá nejen ze současnosti ale i z doby před vybudováním Vírské přehradní nádrže. Váže se k ní lidová pověst tradovaná obyvateli zaniklé obce Chudobín o čertu hrávajícím za nocí na skále u borovice na housle. Navrhovaný strom je velmi působivým důkazem vysoké odolnosti vůči extrémně variabilním klimatickým podmínkám i vůči vodohospodářské manipulaci s vodní hladinou v nádrži,“ uvedl Milan Peňáz, který strom do ankety přihlásil.

Dvanáct finalistů bylo vybráno z původních pětačtyřiceti návrhů. Stáří Chudobínské borovice je odhadováno na 350 let. U prastaré dřeviny se také uskuteční společné setkání místních se zástupci Nadace Partnerství, která soutěž Strom roku pravidelně organizuje. Setkání je naplánováno na čtvrtek 30. května ve 13.15 hodin.

Veřejné hlasování v anketě odstartuje 17. června. V tento sen se na webových stránkách www.stromroku.cz zobrazí profily finalistů a také podrobné informace o hlasování. „Letos nově bude moci veřejnost podpořit své favority v on-line hlasování. Anketa potrvá až do 25. září a vítěze oslavíme 3. října v Brně,“ informovala koordinátorka soutěže Strom roku Andrea Krůpová z Nadace Partnerství.

Dřevina, která se stane vítězem letošního ročníku ankety Strom roku, získá odborné arboristické ošetření, a bude také reprezentovat Českou republiku v mezinárodním kole ankety Evropský strom roku v únoru příštího roku.