Záměrem zmiňované soutěže je vyslovit veřejné uznání za dobrou práci starostům, či starostkám malých obcí do 2000 obyvatel, přičemž vyplněnou přihlášku musí podepsat nejméně 20 osob trvale nebo přechodně žijících v dané obci.

„Každou z 222 došlých nominací nyní posoudí devítičlenná odborná hodnotící komise, která na základě bodového hodnocení vybere do 17. října pět kandidátů postupujících do druhého kola. Tyto starosty následně navštíví členové komise, aby se na místě seznámili s jejich prací a s fungováním obce. Až teprve poté zvolí vítězného starostu,“ uvedla projektová manažerka Markéta Krausová z Nadace Via. Vítěz získá titul Starosta roku a pro svoji obec i finanční prémii. Letos ve výši 250 tisíc korun.

„O tom, že jsem byl obyvateli Světnova do této soutěže nominován, vím. Po konkrétních návrzích, proč bych měl podle nich tento titul získat, jsem však nepátral,“ poznamenal světnovský starosta Pavel Štefan. Jak dodal, byl aktivitou spoluobčanů velice překvapen, s tím, že osobně necítí, že by toho pro obec za dobu svého starostování zase tolik udělal. Připustil také, že je rád.

Novinkou byla nominace pro starostu Rozsoch Augustina Holého. Ten byl místními lidmi do klání o nej starostu roku České republiky přihlášen již vloni.

„O nominaci v loňském roce jsem věděl, ta letošní je pro mě v současné chvíli překvapením,“ řekl Augustin Holý. Peníze pro vítěze by podle jeho slov nejspíše našly své uplatnění jakožto podpora činnosti místních nestátních neziskových organizací. Ta spočívá v nabídce volnočasových aktivit pro děti a mládež v obci.

V roce 2010 zaznamenal v soutěži Starosta roku úspěch Ladislav Stalmach, starosta Víru, který postoupil mezi finálovou pětici.

-----------------

Kdo je nominován

Na ocenění Starosta roku 2011 přihlásili obyvatelé obcí na Žďársku tyto starosty:

Josefa Prudíka, Dolní Heřmanice

Josefa Macha, Osová Bítýška

Františka Brožu, Pikárec

Augustina Holého, Rozsochy

Pavla Štefana, Světnov

zdroj: Nadace Via