Rozsvícení vánočního stromu a začátek trhů na náměstí doprovázel bohatý program. Vystoupila kapela Marien a sbor Žďáráček. Po dobu akce mohly děti nosit své dopisy Ježíškovi do osudí vedle pódia. Po rozsvícení stromu rozzářil oblohu ohňostroj. „Ten měl být původně součástí Futrování na farských, tam to kvůli počasí nebylo odpáleno. Využijeme ho tedy při rozsvícení stromu,“ uvedla ještě před akcí Sobolová. Akci provázely také dětské dílničky na Staré radnici.

Předvánoční atmosféru je možné nasát ve Žďáře nad Sázavou také právě o víkendu, a to na zámku. „Kouzelná atmosféra, vánoční dílny, originální dárky, vůně a chutě Vánoc, živá hudba nebo ukázky řemesel. To vše bude k vidění na Zámku ve Žďáře první adventní prosincový víkend,“ nalákala Eva Bernardová z turistického informačního centra.

Strom v Evropském parlamentu.
FOTO: Strom ze Žďáru zahájil advent v Evropském parlamentu, podívejte se

Návštěvníci se mohou těšit také na dva koncerty. Koncert Koncert Jindřicha Macka & Jitky Baštové bude zdarma a poté vystoupí Pěvecký sbor Gaudeamus Brno.

JIHLAVA NENÍ POZADU

O předvánoční atmosféru se starají i v Jihlavě. Na Masarykově náměstí voní punč, není nouze o kulturu, gastro zážitky ani zábavu pro děti. Program je tam vždy v podvečer od středy do neděle. Zapojují se zejména místní spolky a sdružení. Víkendy patří kapelám z celé republiky a třeba i sobotním pohádkám pro děti.

Brána Jihlavy pak všechny zve do v nového informačního centra na adrese Matky Boží. Lidé si tam například zkusí vyrobit vánoční svícen nebo si nazdobí perníčky.

MHD ve Žďáře nad Sázavou. Ilustrační foto.
Zrušení zastávky Vodojem Jamborova ve Žďáře se prodlouží. Už podruhé

Jihlavské adventní trhy jsou lákavé hlavně díky bohatému programu koncertů, divadel a celé řady další atrakcí. „Trh zpestří kováři a další řemeslníci, zahřeje nás nejen svařák, ale i ohně,“ vyjmenoval ředitel Brány Jihlavy Jakub Deml. Adventní jarmark bude na Masarykově náměstí každý den od deseti dopoledne do šesti večer, případně i déle. Očekává se, že do centra krajského města Vysočiny zavítá „celá Jihlava“, tedy padesát tisíc lidí.

Na náměstí nebude chybět ani Ježíškova pošta. Speciální program je připravený také na pondělí pátého prosince. Od čtyř, pěti a šesti hodin odpoledne bude dvacetiminutová Nebeská jízda v režii divadla T.E.J.P, kdy se Mikuláš, čert a anděl projdou na chůdách po náměstí a pozdraví přítomné návštěvníky. Ve středu sedmého prosince se také Jihlava připojí k celostátnímu projektu Česko zpívá koledy.