„Zákaz vstupu na hráz vodního díla Pilská u Žďáru nad Sázavou je bezpečnostním opatřením, které vychází z toho, že součástí hráze jsou i vodohospodářské objekty,“ vysvětlil v červenci zákaz vstupu na hráz mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.

Nad tím se ale někteří lidé pozastavují. „Ty objekty tam přece byly i předtím, normálně se tudy léta chodilo a najednou se to nesmí? To je trochu divné. Chápu, že na hráz, která je úzká, nesmí auta, to je logické, ale proč tam najednou nemohou i chodci?“ uvedl Jaroslav Polívka, jeden z místních rekreantů, který k rybníku jezdí pravidelně.

Podle mluvčího Povodí Vltavy ve věci zákazu vstupu na hráz stále ještě konečný verdikt nepadl. „K rozhodnutí ohledně trvání zákazu dojde zřejmě v následujícím týdnu. Prozatím tedy zákaz vstupu a vjezdu platí i nadále,“ uvedl v pátek 24. srpna Hugo Roldán.

Někteří lidé zákaz vstupu respektují, jiní přes hráz, která mimo jiné spojuje relaxační areál s kempem na opačné straně rybníka, chodí i nadále. „Nevím, proč bych to najednou měl obcházet, navíc nikde tady není žádná vysvětlující informace, prostě důvod, že třeba lidem hrozí nějaké nebezpečí a jaké. Takže s největší pravděpodobností nehrozí a je to jen něčí svévole,“ okomentoval zákaz vstupu na hráz Karel Smejkal ze Žďáru nad Sázavou.

Přes hráz, z níž je pěkný rozhled po vodní nádrži, rovněž vedou turistické značky. Značkaři zatím nemají jasno, zda trasu přeznačit, anebo nikoliv. Zástupci Povodí Vltavy ovšem zmiňují i to, že značky, které přes hráz podle místních turistů vedou minimálně čtyři desítky let a v průběhu let se jen obnovovaly, tam byly zaneseny bez souhlasu státního podniku.

„Zatím jsme nedostali žádné vyjádření k tomu, že bychom měli trasu přeznačit, takže vyčkáváme, co bude dál. Poslední informace je taková, že značky tam zatím máme nechat,“ sdělil Vladimír Sýkora, vedoucí žďárského turistického oddílu Tuláci, který se rovněž zabývá značením turistických tras.