„Zastupitelstvo Kraje Vysočina se rozhodlo zrušit výběrové řízení na prodej areálu bývalého sanatoria a hlasy všech přítomných čtyřiceti zastupitelů deklarovalo, že o předložených nabídkách podaných podle opakovaně zveřejněného záměru, rozhodne 6. listopadu,“ uvedla Eva Neuwirthová z tiskového oddělení Kraje Vysočina.

O někdejší léčebnu se nejprve zajímal v termínu soutěže jeden kupec, zatímco později se ještě objevil další, který nabídl vyšší cenu, na což první zájemce reagoval přihozením.

O předložených nabídkách mimo vyhlášená pravidla chtějí proto krajští zastupitelé opět jednat. Do té doby se ještě může přihlásit někdo další. Výsledkem hlasování je sice zrušení výběrového řízení, ale zároveň obě cenové nabídky zůstávají v platnosti, protože záměr prodeje byl vyvěšen, a do 6. listopadu je tak mohou oba zájemci o koupi stáhnout či změnit, případně se může přihlásit ještě někdo další. To podle kraje umožňuje zákon i požadavek, aby se samosprávy chovaly jako „řádný hospodář“, což znamená prodej majetku za nejvyšší možnou cenu.

Jak ale upozornili opoziční krajští lidovečtí zastupitelé, je třeba lépe promyslet systém prodeje. „Vedení kraje jsme podpořili v tom, že napravuje chybu u prodeje této konkrétní nemovitosti. Nicméně ta chyba je v systému prodeje. Ten není jasně nastavený a umožňuje spekulantům, aby si počkali na cenu konkurence, a pak se do toho vložili,“ uvedl předseda lidoveckých zastupitelů Jaromír Kalina. „Nicméně jsem upozornil náměstka hejtmana Vladimíra Novotného, aby vyjasnil deadline podávání dalších cenových nabídek, a to do zahájení příštího zastupitelstva, tedy do 6. listopadu do 10 hodin. Jinak se totiž může stát, že se z jednání zastupitelstva v rozporu s vypsaným řízením stane on-line aukce, kdy budou i v průběhu jednání konkurenční zájemci přihazovat cenu,“ dodal Kalina.

Rozsáhlý zdravotnický komplex na Buchtově kopci s lesoparkem, pěti pavilony a stovkami metrů účelových komunikací byl uzavřen na konci roku 2011 - kraj se jej snaží prodat už od roku 2013, aktuálně už posedmé v pořadí.