Organizátoři nabízejí zaměstnaným dospělým možnost, jak během dvouměsíčních prázdnin na pár dní zabavit školou povinné děti a nezruinovat při tom rodinnou kasu.

Například Active – středisko volného času ve Žďáře připravil pro děti, které tráví volno ve městě a nemohou odjet k prarodičům, dva týdenní příměstské tábory, a to konkrétně v termínech 11. až 15. července a poté 22. až 26. srpna. „Zatímco vloni jsme museli příměstské tábory kvůli nedostatku přihlášených dětí rušit, letos se uskuteční v obou termínech,“ řekla Jaroslava Lánová z Active, která má jejich organizaci na starosti.

A jaká zábava je pro děti připravena? Například se pěšky vydají k přírodní památce Rozštípená skála nedaleko místní části Najdek obce Hamry nad Sázavou, v plánu je vyjížďka na koních, batikování triček nebo výlet autobusem do zoologické zahrady v Jihlavě. Cena sedmidenního tábora ve městě činí tisíc korun, přičemž je možné si zaplatit pouze jednotlivé dny.

„S rodiči jsme se domluvili na tom, že pokud bude možné v lokalitě, kterou v rámci výletů navštívíme, zajistit jejich dětem teplý oběd, za stravu si připlatí,“ dodala Lánová.

Na příměstský tábor s titulem pohádkový se mohou těšit děti z Nového Města na Moravě a okolí.

Kromě toho, že si z keramiky vyrobí pohádkové bytosti, vyzkouší indiánskou batiku textilu, vyzdobí CD nosiče pomocí barevných střípků, upečou cukrovinky, je čeká rovněž pěší výprava do neznáma za pohádkovými úkoly.

Sport, hry i soutěže

„V letošním roce pořádáme příměstský tábor pouze v termínu 22. až 26. srpna. Každoročně je o tyto tábory mezi dětmi velký zájem, mnohdy musíme další zájemce odmítat,“ konstatovala Alena Sobotková, pedagožka pro volný čas z novoměstského domu dětí a mládeže (DDM) s tím, že zákonní zástupci dětí zapisují své potomky na tento tábor většinou na celý týden.Denní taxa dělá 100 korun, jídlo na celý den si děti nosí vlastní.

Městské tábory organizuje také Dům dětí a mládeže ve Velkém Meziříčí i v Bystřici nad Pernštejnem.V Bystřici nad Pernštejnem si mohou rodiče, kteří by tam rádi umístili svoje děti, vybírat z pěti různých termínů jejich konání. „Některé z turnusů jsou v současné chvíli až přeplněné. Jde především o termíny ze začátku prázdnin,“ informoval ředitel DDM Domeček Karel Krondráf.

Kromě táborů všeobecných, v rámci nichž jsou pro děti připraveny nejrůznější hry, soutěže, vycházky i návštěva koupaliště, si přijdou na své i ti, již rádi malují nebo cvičí.

Dva z nich mají nálepku specializované, konkrétně jde o městský tábor výtvarný a dále se zaměřením na aerobik. V ceně pětidenního hlídání v čase od 8 do 15 hodin, ve které jsou zahrnuty obědy, pitný režim a jiné drobné výdaje, vyjde členy DDM na šest set korun, ostatní zaplatí o padesát korun více. Výjimku tvoří výtvarný tábor, ten stojí osm set korun.