Kromě současného senátora Josefa Novotného (SNK ED) totiž do pražského senátního křesla touží usednout ještě šest dalších regionálních politiků. Mezi některými z nich přitom panují napjaté vztahy. Jako třeba mezi bystřickým podnikatelem Zdeňkem Tomáškem (Politika 21) a senátorem Josefem Novotným. V poslední době je spojuje několik navzájem podaných trestních oznámení a soudních sporů, ve kterých jde o miliony korun.

„Ke kandidatuře mě vede i nespokojenost s tím, jak současní politici zastupují zájmy občanů a pak prezentují sami sebe,“ uvedl Zdeněk Tomášek, který nepopírá, že jeho rozhodnutí kandidovat se pohybuje i v osobní rovině. „Pokud jde o podávání zkreslených informací současným senátorem Novotným, tak je tomu tak,“ tvrdí Tomášek.

Josef Novotný naopak podle svých slov vnímá Tomáškovu kandidaturu jako ukázku absurdity současné politiky.

„Člověk, který argumentuje svojí snahou o zavedení přísnějších trestů pro pachatele trestných činů, ale sám byl v minulosti pravomocně odsouzen – k tomu nemám co dodat,“ prohlásil včera senátor Novotný.

O přízeň voličů a křeslo v Senátu se rozhodli usilovat i Jaromír Brychta (ODS) a Dagmar Zvěřinová (ČSSD). Tedy starosta a místostarostka okresního města Žďáru nad Sázavou.

Senátorem by se rád na příštích šest let stal i starosta Osové Bítýšky Josef Mach (KDU-ČSL) či bohdalovský starosta Květoslav Šafránek (Sdružení nestraníků). Sedmým kandidátem, který usiluje o hlasy voličů za žďárský okres, je krajský zastupitel Jan Slámečka (KSČM).

Na Vysočině se uskuteční v říjnovém termínu volby do Senátu ještě na Pelhřimovsku. Tam obhajuje senátorské křeslo odborový boss Milan Štěch (ČSSD). Ze známých jmen se v pelhřimovském klání objeví spolumajitel rodinného pivovaru Bernard v Humpolci – Stanislav Bernard (ODS). Lidovci zapsali v Pelhřimově coby svého kandidáta lékaře Jaroslava Maxe Kašparů.

Kandidáti do Senátu

Dagmar Zvěřinová (ČSSD)
Josef Mach (KDU–ČSL)
Jan Slámečka (KSČM)
Jaromír Brychta (ODS)
Zdeněk Tomášek (Politika 21)
Květoslav Šafránek
(Sdružení nestraníků)
Josef Novotný (SNK–ED)

* první kolo senátních voleb se uskuteční 17. a 18. října; případné druhé kolo pak 25. a 26. října 2008