Právě Bystřice patří mezi několik lokalit v zemi, které tato firma zvažuje pro výstavbu svého závodu. Mělo by v něm pracovat více než sto lidí. Společnost se zajímala o řadu míst, jejich počet se postupně snižuje.

„Objíždíme je a chtěli bychom ten výběr dokončit zhruba do konce roku," uvedl předseda představenstva UJP Praha Karel Kloc.

Podle údajů na webových stránkách má společnost, která se orientuje na vysoce specializované strojírenství, statut jaderného zařízení.

V Bystřici se minulou středu konalo setkání s lidmi, aby firma zjistila odezvu veřejnosti na svůj záměr. „Je to společnost, která pracuje i s uranem," vysvětlil bystřický místostarosta Josef Vojta.

Na setkání přišly asi tři desítky lidí. Zajímalo je především to, kdy by se mohlo stavět a jaké by nová továrna přinesla pracovní příležitosti.

Kdyby se firma UJP Praha rozhodla pro Bystřici nad Pernštejnem, přípravy stavby by podle Vojty zabraly asi tři roky. Odborníci by podrobně zkoumali možný dopad takové výroby na životní prostředí. „Zároveň je to stavba, která podléhá jadernému zákonu, což znamená, že lhůty jsou v tomto případě dlouhé," uvedl bystřický místostarosta. Městu by podle něj takový závod v průmyslové zóně nevadil.

Bystřicko patří mezi hospodářsky slabší regiony Vysočiny, je v něm nejvyšší nezaměstnanost v rámci žďárského okresu. S malým zájmem podnikatelů souvisí špatné napojení města na dálnici, v tamní průmyslové zóně se tak usídlili hlavně místní podnikatelé. Za metr čtvereční se tam ve srovnání s ostatními městy platilo jenom sto korun.

„Máme patnáct volných hektarů za kolejemi a deset před kolejemi. Těch deset je spíše záloha pro nějaký větší subjekt. Jsme rádi za každé pracovní místo, které v regionu vznikne," sdělil Josef Vojta.

Posledním větším investorem, který se v Bystřici hodlal usídlit, byla finská společnost Hartwall, jež chtěla vystavět strojírenský podnik. Ačkoliv od Bystřice v roce 2007 odkoupila více než sedmihektarový pozemek, po třech letech došlo k jeho zpětnému odkupu, protože firmu postihl dopad hospodářské krize, který zabrzdil její rozvoj.