Volné bytové jednotky však město aktuálně k dispozici nemá. A pokud se nějaká uvolní, je obratem obsazena novým nájemníkem. „Celkem vlastníme přes pět set bytů. Jedná se o různé velikosti – malé i větší bytové jednotky. Kromě osmdesáti žádostí o bydlení máme i dvaadvacet požadavků na směnu bytu. Lidé mnohdy chtějí jít z většího bytu do menšího, rozrůstající se rodiny zase naopak,“ popsal meziříčský starosta Josef Komínek. Výstavbu nových městských nájemních bytů podle něj na radnici zatím neplánují, maximálně by se dalo uvažovat o budování takzvaných startovacích bytů. „Dva nové bytové domy nám ve městě budují soukromé firmy,“ upřesnil Josef Komínek.

V Bystřici nad Pernštejnem mají městských bytů dostatek. „Město má v majetku bytové domy, v nichž je celkem 1847 bytů – na rozdíl od ostatních měst Bystřice svoje byty v minulosti neprivatizovala,“ vysvětlil bystřický místostarosta Josef Vojta.

Domy v bystřických sídlištích, jež byly postaveny převážně v 50. a 60. letech s rozvojem uranového průmyslu v nedaleké Dolní Rožínce, procházejí postupnou revitalizací. Opravami již prošly domy v prvním i ve druhém sídlišti a letos se připravuje revitalizace budov ve čtvrti Černý vršek, na což má radnice v rozpočtu vyčleněných dvanáct milionů korun.
„Myslím, že bydlení v městském bytě má nespočet výhod. Především mi to přijde jistější než si byt najmout od neznámého člověka, který mě může snadno ošidit. A pokud člověk platí, má slušné bydlení zajištěné,“ nechala se slyšet Hana Dolínková z Bystřice nad Pernštejnem. Bytové jednotky se v Bystřici přidělují obálkovou metodou - a právě díky dostatku bytů se zájem daří uspokojovat.

V okresním městě je lidem k dispozici celkem 629 bytů. „Z toho 213 bytů v domech s pečovatelskou službou v ulicích Nádražní a Libušínská. Byty převážně o velikosti 1+1 se nacházejí zejména v lokalitě Žďár nad Sázavou 3,“ informoval mluvčí žďárské radnice Jakub Axman. Zájem o tyto menší bytové jednotky na „svobodárnách“ je dle něj spíše mezi sociálně slabšími - právě s ohledem na umístění domů.

Na radnici proto zvažují ještě vybudování dalších městských bytů, a to i větší velikosti. Stát mají v lokalitě Klafar. „Město totiž může nyní nabídnout jen minimum obecních nájemních bytů. Na jeden byt ve svobodárnách je kolem 26 až 30 žádostí. Navíc jsou to jenom jednopokojové byty,“ připomněl starosta Žďáru Zdeněk Navrátil s tím, že po roce 1989 se už ve Žďáře nestavěly žádné nové obecní byty a většina bytového fondu se postupně zprivatizovala.

V Novém Městě na Moravě mají přes tři stovky městských bytů, z toho dvaadvacet je v Komunitním domě seniorů, jenž byl loni nově vybudován. Na nezájem nájemníků si město stěžovat nemůže. „Samozřejmě ale záleží na tom, o jaký byt konkrétně jde. O některé typy a velikosti bytů je zájem větší, o některé menší,“ podotkl novoměstský místostarosta Stanislav Marek.