Po minulém neúspěchu se zájemcem, který sice složil zálohu, ale požadovanou cenu nakonec nezaplatil, se krajský úřad rozhodl znovu nemovitost nabídnout k prodeji. Tentokrát už posedmé. „V tuto chvíli máme několik vážných zájemců, přesný počet ale neprozradím. Prodej jsme vyhlašovali za minimální kupní cenu osmnáct milionů korun, a tu už nabídky převyšují,“ informoval náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast ekonomiky a majetku Martin Kukla.

Podle zpráv z Kraje Vysočina činí aktuálně nabídnutá kupní cena 20,1 milionu korun. K mání je 19 hektarů pozemků zčásti zalesněných a několik objektů, mezi nimiž je například lékařská budova, hospodářská budova, tři pavilony, které sloužily k léčbě pacientů s nemocemi dýchacích cest, bytový dům a další.

„Sanatorium na Buchtově kopci s nadmořskou výškou 720 metrů bylo dokončeno v roce 1947, nejdřív sloužilo k léčbě tuberkulózy. Naposled zde byla léčebna dlouhodobě nemocných, provozovala ji krajská Nemocnice Nové Město na Moravě. Poté, co byla léčebna dlouhodobě ztrátová, byla koncem roku 2011 uzavřena,“ připomenul Petr Dvořák z majetkového odboru Krajského úřadu Kraje Vysočina.

Ilustrační foto.
Opilci za volantem hrozí roční trest za mřížemi

Osamělá někdejší léčebna je terčem časté kritiky obyvatel Žďárska. „Je to velká škoda nechat to takhle chátrat. Areál měl určitě své využití, i můj tatínek se tam kdysi léčil a doma pak často vzpomínal na tamní hezké prostředí. O lůžka pro dlouhodobě nemocné se po uzavření léčebny musela postarat novoměstská nemocnice, podle mého na úkor některých oddělení. V současné době tam chybí kožní, ORL a oční, doufám, že za chvíli nezruší nějakou další lůžkovou část,“ poznamenala Ema Konečná ze Žďáru nad Sázavou.

Poslední slovo týkající se prodeje areálu bývalé léčebny na Buchtově kopci budou mít krajští zastupitelé. Jejich příští jednání je naplánováno na 6. listopadu, a do jeho programu by měl být zařazen i tento bod. „Mandát k prodeji má zastupitelstvo. Na dalším zasedání zastupitelů Kraje Vysočina by se o něm mělo jednat,“ potvrdil Martin Kukla.