Na úplném začátku je příjem vzorků, které odevzdávají sanitáři nebo samotní pacienti. Ve dne vše jde z ruky do ruky personálu, který sedí za okýnkem, jindy si pacient zazvoní. „Sanitáři mohou čipem otevřít skříňku, do které vloží materiál. Nám se rozsvítí světýlko a jdeme pracovat,“ vysvětlila fungování laborantka.
Přijaté vzorky pak míří na příjmovou laboratoř, kde je úvodní roztřídění a přidělení žádanek, po jejichž zápisu vyjede z tiskárny čárový kód ukrývající všechny důležité informace. Ten je následně nalepený na správnou zkumavku a pracovníci laboratoří si načtou, co mají vlastně zjišťovat.
Po nahlédnutí do centrifugační místnosti se třemi centrifugami následuje návštěva hlavní biochemické laboratoře. „Zde jsou hlavní biochemické linky, ty nám zpracovávají osmdesát až osmdesát pět procent vzorků, které k nám přijdou,“ přiblížila Karásková, zatímco stroje za jejími zády automaticky a rychle pracovaly se zkumavkami.
Velkou roli pak v laboratorním provozu hraje voda, která ale nemůže být obyčejná z vodovodu. „Všechny analyzátory, když jsou v provozu, potřebují v průměru sto dvacet litrů deionizované vody za hodinu,“ popsala laborantka a otevřela dveře, kde byl stroj na úpravu vody.
Laboratoř je plná přístrojů, u nichž laik ani netuší, co vlastně dělají. Při exkurzi se tak dozví, k čemu jsou analyzátory krevních plynů, osmometr nebo třeba analyzátor glykovaného hemoglobinu.
V některých místnostech je již běžný laboratorní provoz, jiné zatím voní novotou. Tak se pozná, jaká část budovy byla modernizovaná už v druhé etapě, která skončila v březnu 2022, a která ve třetí právě skončené. Stejně tak zatím není ze sklepa přestěhovaná váhovna, mytí skla naopak už funguje v prosluněné místnosti v patře a ne v tmavých prostorech pod nemocnicí.
Veřejnost měla možnost podívat se také na střechu, kde je kromě v noci svítícího nápisu nemocnice kompletní klimatizace a vzduchotechnika pro celý objekt včetně lékárny. Pracovníci nemocnice si pak chválili světlovody, které svítí lépe než zářivky a přitom nespotřebují žádnou energii. „Jak svítí v noci jsme ještě nezjišťovali,“ odpověděl se se smíchem jeden z lékařů na dotaz návštěvníka.
Minulostí už je také dříve nevzhledná podoba vjezdu do nemocnice. „Vstupní pavilon je vizitkou každého úspěšného subjektu. Jsem přesvědčen, že tato stavba vypadá skvěle a dává novou tvář tomuto areálu, který je nejdůležitějším místem v okrese Žďár nad Sázavou,“ prohlásil Ladislav Sýs z firmy PKS, která celou stavbu dokončila.
Modernizace za 125,5 milionů zahrnovala také úpravu vjezdu, který je nyní bezbariérový, vrátnici pamatující okresní chorobinec z roku 1940 nahradil chodník pro pěší. Ti se už nebudou při příchodu do nemocnice muset vyhýbat autům a hlavně sanitkám.