Právě minulý týden, kdy strážníci ve městě odchytili pět psů, museli jednoho z nich do jihlavského útulku odvézt, protože se nepodařilo najít jeho majitele.

Žďárští se ale od léta spoléhají na to, že „každou chvíli" začne ve městě fungovat nový útulek pro opuštěné a toulavé psy v Jihlavské ulici. Postavila ho tam obecně prospěšná společnost Úsvit, která podle majitele Milana Janáčka teď vyřizuje poslední náležitosti potřebné k tomu, aby mohla začít zvířata přijímat. „Čekáme ještě na poslední povolení ze stavebního úřadu, jinak máme vše – povolení z hygieny a podobně, tak doufám, že brzo provoz zahájíme," sdělil Milan Janáček.

Nový psí útulek je vybaven třinácti velkými kotci. „Máme kapacitu pro umístění kolem dvaceti psů. Předběžně počítáme s tím, že naráz bude útulek vytížený průměrně tak osmi deseti zvířaty, to ale teď můžeme jen odhadovat. Útulek je vybavený i karanténními a zadržovacími kotci," popsal Milan Janáček.

O aktualitách z dění v útulku a umístěných zvířatech bude útulek informovat na svých internetových a facebookových stránkách. Kdo bude chtít s péčí o zvířata pomoci, může přispět darem, nebo třeba jen vzít psy na procházku a dopřát jim tak sociální kontakt. „To budeme určitě podporovat, budeme rádi, když zájemci s pejsky pobudou," dodal Milan Janáček.

O spolupráci s městem zatím Janáček konkrétně nejednal. „Záměr jsme schválili loni a útulku nabídli při vyřizování úředních žádostí plnou součinnost městského úřadu. Na něm teď je, aby všechny náležitosti a povolení zajistil. Předpokládám, že nejpozději během ledna se vše doladí," řekl žďárský místostarosta Josef Klement. „Počítáme s tím, že pokud to bude pro město výhodnější, budeme v kontaktu s panem Janáčkem, než abychom vozili psy jinam. Bude na radě města, jestli s Úsvitem uzavře smlouvu," dodal Klement.

Žďárská radnice vyčlenila na příští rok na služby psího útulku 150 tisíc korun. Sojkovým město přispívalo za každého psa, co do útulku umístilo, 65 korunami za den pobytu.

Pro Žďár je jihlavský útulek stále jen dočasnou výpomocí ve výjimečné situaci. Zvířata z jiných obcí totiž jinak nepřijímá, žďárská radnice se ale na výjimce domluvila s magistrátem Jihlavy, který tamní útulek zřizuje.