VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Novou podobu kopce Kalvárie namalují architekti krajináři

Nové Město na Moravě – Komplexní řešení nové podoby kopce Kalvárie v Novém Městě na Moravě, který má pro místní nejen přírodní, ale také historickou hodnotu, bylo zadáno odborníkům. Radnice se obrátila na Ústav zahradní a krajinářské architektury zahradnické fakulty Mendlovy univerzity v Brně.

25.6.2016
SDÍLEJ:

TŘI KŘÍŽE. Pro obyvatele Nového Města na Moravě se kopec Kalvárie se třemi kříži stala častým cílem při víkendových procházkách. Foto: Helena Zelená Křížová

„Jde o jednu z nejvýznamnějších lokalit v Novém Městě. V minulosti už došlo k částečnému odlesnění Kalvárie, čímž se odkryly tři kříže. A podařilo se také zrevitalizovat tamní Nebeské rybníky," řekl novoměstský místostarosta Michal Šmarda. Pro místní se lokalita stala častým cílem při víkendových procházkách. „Chodíme tam s manželkou velice rádi, to místo nás okouzlilo. A musím říct, že částečným vykácením hodně získalo. Tři kříže jsou už zdálky viditelné, pomalu se opět stávají dominantou města tak, jak tomu bývalo v minulosti," nechal se slyšet novoměstský patriot Karel Dostál.

Lokalita je místním známa také díky příběhu, který se udál v dávné minulosti. Připomíná jej kronika a mnohé publikace, odpradávna byl ústním podáním předáván z generace na generaci. Samo místo bylo odnepaměti pokládáno za magické.
„Tři kříže nechali novoměstští obyvatelé na vrcholu kopce Kalvárie vztyčit jako poděkování za to, že se městu vyhnula morová epidemie," připomenul Michal Šmarda.

Tři kříže byly ještě donedávna skryty v hustém lesním porostu. Před pár lety začalo postupné odlesňování kopce. „Nechtěli jsme ale přistoupit k razantnímu řešení, rádi bychom, kdyby odlesnění i případná nová výsadba byla řešena citlivě a to zvláště proto, že Nové Město je součástí Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy," uvedl starosta. Místo má být klidovou zónou, atraktivním cílem turistů i místních obyvatel.

„Je to významná lokalita, proto jsme se rozhodli požádat o spolupráci nejpovolanější odborníky, čímž bezesporu lidé z Ústavu zahradní a krajinářské architektury zahradnické fakulty Mendlovy univerzity v Brně jsou," prohlásil starosta Šmarda.
Město poskytlo Mendelově univerzitě finanční dar ve výši sto padesát tisíc korun. Za to očekává konečný návrh řešení lokality.

Ústav zahradní a krajinář-ské architektury zahradnické fakulty Mendlovy univerzity v Brně radnici slíbil, že udělá sérii workshopů. „Na nich podobu kopce se třemi kříži budou projednávat odborníci s aktivní novoměstskou veřejností. Vzniknou tak čtyři varianty řešení. Pak je naplánovaná druhá fáze, tou bude samotné projektování. Výstupem by mělo být jedno řešení, kterého bychom se pak měli držet a podle kterého bychom upravovali další plány rozvoje celé lokality, která zahrnuje také evangelický hřbitov," informoval Michal Šmarda.

Radnice předpokládá, že se tomuto tématu bude více věnovat v druhé polovině letošního roku. „Domníváme se, že v říjnu bychom mohli mít první výsledky. 
A budeme se tím zabývat ještě i v roce příštím," uzavřel novoměstský starosta Michal Šmarda.

Autor: Helena Zelená Křížová

25.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Tecl, lídr ODS na Vysočině.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Referendum ve Velkém Meziříčí mělo své vlastní volební místnosti.

Přestože se většina vyslovila kladně, výsledek referenda není závazný

Rybáři vylovili Veselský rybník

Nové Veselí – Jedna z největších vodních ploch na Vysočině vydala své bohatství. V sobotu 21. října rybáři společnosti Kinský Žďár vylovili Veselský rybník v Novém Veselí na Žďársku, jenž se pyšní rozlohou zhruba 87 hektarů.

Ve Spělkově vyhrál Okamura

Spělkov - Nejmenší samostatnou obcí na Žďársku je Spělkov. Lidé tam volili v budově místního obecního úřadu. Sčítání hlasů po uzavření volební místnosti trvalo komisi pouhých sedmadvacet minut.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

OBRAZEM: Rybáři volili v pátek, v sobotu lovili rybník

Vojnův Městec – Už v pátek volili rybáři z vojnoměsteckého Rybářského spolku M.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení