Senátor Josef Novotný (SNK–ED) šel nejdál a obvinil dva kolegy z ODS, že se ho pokusili ovlivnit a získat hlas pro Václava Klause.

Údajně mělo jít o dvoumilionový úplatek. „Ano, je to tak. Nabídka úplatku padla přímo ve Španělském sále mezi čtyřma očima, v době, kdy začínala dramatická dohodovací procedura, kdy někteří nemocní volitelé odpadávali a hlasy pro Václava Klause ubývaly,“ tvrdí bystřický senátor Josef Novotný.

Kvůli tomuto výroku podali senátoři z ODS na Novotného trestní oznámení pro pomluvu.

Proč nechcete jména dvou senátorů z ODS, kteří vám nabídli úplatek, sdělit? A to ani teď, když na vás senátoři za ODS podali trestní oznámení pro pomluvu?

Před tím mě právník důrazně varoval a nebýt toho, asi bych je řekl. Jednak bych mařil vyšetřování, ale hlavně bych se dopustil obvinění konkrétních osob ještě před ukončením vyšetřování. Předsedovi Senátu jsem byl ochoten za určitých podmínek jména sdělit, ten je ale nakonec odmítl. Útvaru pro odhalování korupce jsem podrobně popsal jednotlivé případy, včetně gest, a spoléhám na záznamy kamer, které moji výpověď potvrdí, a samozřejmě také na výpovědi dalších kolegů, kteří se mně sami hlásí s tím, že jsme spolu o nátlaku hovořili. Kolega Mejstřík mně dokonce řekl, že se už v rozhovoru s Jakubem Železným málem uřekl a o korupci už během volby vypověděl. Jsem připraven jít na detektor lži, abych dokázal, že mluvím pravdu a na rozdíl od mých nejhlasitějších kritiků mám čisté svědomí.

A ta druhá nabídka?

To nebyla nabídka, ale vyhrožování. Začala přestávka, a jeden kolega z ODS přišel s výhrůžkou, že pokud nebudu volit Klause, v podzimních volbách do Senátu si na mě něco vymyslí. Bylo u toho více senátorů, uvedl jsem kolegu Jílka, který stál vedle mě a podle výrazu jeho tváře jsem usoudil, že se mu ten výrok zajídá. Výhrůžky jsem si líbit nenechal, a protože jsme na sebe křičeli, museli to slyšet i další.

Nicméně, senátor Adolf Jílek vaše slova nepotvrdil…

Zpočátku opravdu říkal, že nic neslyšel, nyní už ale připouští, že tam k něčemu došlo, ale bylo to prý zřejmě jen v legraci. Ta při volbě rozhodně nebyla, zasmál jsem se pouze tomu, když mně jiný kolega z ODS oznámil, že mně vzkazuje Václav Klaus, pokud mu to tam hodím, tak zruší všechny herny v republice. Oba jsme se tomu zasmáli, dokonce jsem mu v legraci řekl, že o tom zapřemýšlím.

Celý rozhovor najdete ve Žďárském deníku 28.2.

Související článek najdete v rubrice vpravo