„Děti by si to nenechaly ujít ani za nic, ale já mám ohňostroje taky ráda. Už si neumím Nový rok bez vycházky na náměstí představit. Navíc to člověka donutí vyjít po svátcích aspoň na chvilku na vzduch,“ řekla Hana Růžičková ze Žďáru. Než začaly vybuchovat rakety, odměnili lidé potleskem i vystoupení žďárského pěveckého sboru Svatopluk. Šťastný nový rok pak přítomným popřáli představitelé města. Zahřát se mohli lidé u dvou stánků s čajem a svařeným vínem.

Desítky lidí sledovaly žďárskou novoroční ohňovou show od kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře nad městem.

„Chodíme sem každý rok. Sice nevidíme ohňostroj tak zblízka a nevychutnáme si k němu hudební doprovod, ale zase je odtud na něj lepší celkový pohled a nemusíme se tísnit v davu lidí, jako je tomu na žďárském náměstí. Je to také lepší pro malé děti – není tu takový rachot. Akorát nesmí být mlha, to pak člověk nevidí skoro nic,“ popsala Kateřina Kalábová ze Žďáru nad Sázavou.

A i u samotné Zelené hory o nejrůznější petardy a rachejtle nebyla nouze, mnozí příchozí se totiž před či po oficiálním ohňostroji vrhli k odpalování vlastní zábavné pyrotechniky. „My jsme přišli jenom s prskavkami pro děti. Lidí, co tady bouchají různě petardy je už tak dost. Moc ten randál nemusím, ale když je to jenom párkrát do roka, dá se to vydržet,“ vyznal se Petr Vambera ze Žďáru nad Sázavou.

Novoroční ohňostroj na žďárském náměstí Republiky. | Video: Deník/ Martina Lorencová