„V únoru vyhlásíme výtvarnou a sochařskou soutěž nazvanou Janův svět. Je určena široké veřejnosti," uvedla Žofie Řádková z novoměstského úřadu.

Do soutěže se mohou zapojit nejen děti, ale také jejich rodiče a prarodiče. Prostě všichni ti, kteří v sobě najdou tvůrčího ducha a alespoň špetku uměleckého nadání.

„Budou vytvářet sochy menších rozměrů nebo zpracovávat výtvarné návrhy na sochy. Budou mít k dispozici prostory základní umělecké školy a také nakoupenou keramickou hlínu s možností vypálení vytvořené sochy," vysvětlila Žofie Řádková. Koncem dubna bude sochařská a výtvarná soutěž ukončena a výtvory následně budou vystaveny v místním kulturním domě.

„Odborná porota, v jejímž čele bude stát akademický sochař Jiří Plieštik, vyhodnotí soutěžní díla a stanoví vítěze. Ten by měl být znám v polovině května a samozřejmě bude i náležitě oceněn," dodala Žofie Řádková.

Nová socha

Ještě předtím ale zasedne takzvaný poradní sbor složený z renomovaných odborníků, který má za úkol vybrat jednu sochu Jana Štursy, jež by měla být v Novém Městě natrvalo umístěna. „Zatím jsou ve hře dvě díla, ale je možné, že poradní sbor předloží ještě nějaký další návrh," prozradila Žofie Řádková.

Vybrané dílo by město zakoupilo nebo vypůjčilo. „A nebo by nechalo udělat jeho odlitek," doplnil novoměstský starosta Michal Šmarda.

Tím ale plány na důstojné uctění slavného sochaře ještě ani zdaleka nekončí. „V rámci roku Jana Štursy se bude konat také velký seminář, na nějž bychom chtěli sezvat nejen odborníky na sochařství a na Štursovo dílo, ale také širokou veřejnost. Jedním z výstupů zmíněného semináře bude vybrání místa, kde by měla nová Štursova socha stát," informoval Michal Šmarda.

Odborníci předem vytipují několik lokalit vhodných pro umístění uměleckého díla. „Novému Městu je přezdíváno galerie pod širým nebem, nicméně za posledních třicet let se tam téměř žádná nová socha neobjevila, což je škoda. Máme dva velké sochaře, Štursu a Makovského, a objevuje se i nová generace. Je trochu ostuda, že na sochařskou tradici málo navazujeme," posteskl si starosta nového Města na Moravě Michal Šmarda.

Novoměstští musejí pro sochu vytipovat umístění. Na zvolení nejvhodnější lokality existuje více názorů. „Já bych ji umístila do středu města, do historického jádra," prozradila Žofie Řádková. Naproti tomu novoměstský místostarosta by dal přednost úplně jinému místu. „Mně by se líbilo, kdyby byla socha nainstalována v blízkosti nových městských lázní," projevil svůj názor Stanislav Marek.

Další z akcí je naplánovaná na měsíc květen. „Chtěli bychom ve městě vybudovat naučnou panelovou stezku nazvanou Po stopách Jana Štursy," nechala se slyšet Žofie Řádková.

K oslavě roku Jana Štursy se chce připojit rovněž majitel historického domu U Salvátora, který stojí na Vratislavově náměstí. „Připravuji na konec května dvě besedy. Pozval jsem manžele Jůzovy z Prahy, kteří patří do rodiny Štursovy žačky Hany Wichterlové, sochařky, kterou novoměstský rodák významně ovlivnil. Chtěl bych Jana Štursu představit trochu jinak, prostřednictvím jeho sochařské školy," potvrdil Dan Sokolíček.

Výstava

Obě připravované besedy doplní rovněž výstava v tamější galerii. Budou na ní představena díla Jana Štursy i Hany Wichterlové. „Pokud se mi povede udělat nějaké krátké video z besed, bude se tam také promítat sestříhané video. Výstava bude otevřená do 5. června," informoval Dan Sokolíček.

Uctít slavného novoměstského rodáka se rozhodli také pořadatelé pravidelného každoročního festivalu Sbírka motýlů. „Mimo jiné uvedeme vyprávění nazvané Štursa poeticky," přiblížil Daniel Šimek ze sdružení Lysina lenina, které Sbírku motýlů organizuje.

Kromě již zmíněného se k roku Jana Štursy připojí i novoměstské školy. „První základní škola připravuje síň slávy věnovanou slavným abiturientům novoměstské měšťanky, k nimž patřil také Jan Štursa. A něco dalšího připravuje i gymnázium," vyjádřila se Žofie Řádková z novoměstského úřadu.