Petenti snažící se stromy zachovat jsou výhradně proti plošnému skácení přestárlé zeleně. „Nesouhlasíme s vykácením vzrostlých stromů bez ohledu na jejich druh a stav na Vratislavově náměstí v Novém Městě na Moravě. Souhlasíme pouze s náhradou nenávratně poškozených,“ uvedli Novoměstští ve své petici.

Zástupci města se nechtějí pouštět do razantních kroků, aniž by s obyvateli případné kácení dřevin opětovně neprojednali.

V současné době se proto připravuje studie o tom, jak by úpravy v parku před kostelem měly vypadat. Potom bude model představen místním lidem a zástupci města dají prostor jejich připomínkám.

„Chceme znát názor obyvatel města. Bez toho nehodláme nic rozhodovat,“ upřesnila novoměstská starostka Zdeňka Marková.

Podle dendrologického posouzení jsou ve velice špatném stavu čtyři stromy.

Další jednání mezi zástupci radnice a obyvateli na téma likvidace kaštanů a výsadba nových budou pokračovat patrně v červnu – jakmile bude k dispozici konkrétní plán úprav zeleně v centru města.

-------------

Dlouhodobé spory

Kácení stromů na Vratislavově náměstí nenarazilo na odpor veřejnosti poprvé. V loňském roce po letech sporů padlo k zemi třináct 50 let starých borovic. A to i přes to, že se obyvatelé Nového Města proti tomuto kroku rovněž ohradili prostřednictvím petice. Poškozené a přerostlé jehličnany, ke kterým měla řada místních citový vztah, byly poté nahrazeny novou zelení.

-------------

Více k tématu v sekci Související články