Na kopci tyčícím se nad Novým Městem na Moravě stojí od nepaměti tři kříže. Nejdříve dřevěné, postupem času byly vyměněny za kamenné. Před nimi tu prý kdysi bývala kaple, která, stejně jako kříže, byla upomínkou a poděkováním za ušetření města před morovou ranou. Mnozí ale dodnes tvrdí, že místo je prodchnuto něčím hrozivým a raději se mu z dálky vyhýbají. Jiní sem naopak chodí rádi.

Ať tak, či onak, pravdou je, že kdysi bývalo toto místo holé a vysoké kříže byly viditelné už z dálky. Dnes jsou ze všech stran zarostlé smíšeným lesem.

„Už od roku 2000 se hovoří o tom, že bychom měli tuto lokalitu odlesnit tak, aby kříže byly viditelné stejně jako v minulosti. Nyní město potvrdilo záměr odkrýt kříže tím, že byl schválen odkup nebo směna zdejších pozemků, které nejsou v majetku města. Chtěli bychom v této oblasti v budoucnosti vytvořit lesopark, na jehož vrcholu budou tyto dominantní tři kříže,“ vysvětluje rozhodnutí městského zastupitelstva starostka Nového Města na Moravě Zdeňka Marková.

Na kácení stromů jsou novoměstští patrioti zvláště citliví. Toho si je radnice plně vědoma. „Nicméně aby mohl být založený lesopark, ve kterém by mohla být buď naučná stezka, nebo příjemné posezení pro návštěvníky. Ale i tak se bude muset nejdříve celá lokalita vykácet,“ říká starostka Nového Města Zdeňka Marková. Odpůrci kácení tvrdí, že si za ta léta na vzhled Kapliska dávno zvykli, a že tu stojí nejen náletové dřeviny, ale také zdravé a krásné stromy, které by mohly být pýchou Nového Města na Moravě.

Helena Zelená Křížová