„Sedmdesát let je nejdelší období v historii, kdy žila naše země v míru. V různých částech světa dnes opět narůstají extrémní síly, vrací se nebezpečí válek, které mohou být i v Evropě. Věřím, že právě takovéto připomínky pomohou tomu, abychom něčemu podobnému v budoucnu zabránili," řekl dopoledne u čerstvě zasazené lípy u Kazmírova rybníku starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda.

Kompletní průřez lehkými zbraněmi používanými československými vojáky v Anglii za druhé světové války si pro příchozí připravil v parku na Vratislavově náměstí Vojensko-historický klub (VHK) Erika Brno. „Máme tady minomety, kulomety – včetně legendárního Brenu, samopaly Sten gun, pušky Enfield, revolvery, plus samozřejmě výstroj vojáka, přilby a tak dále. Na sobě máme repliky britských uniforem Battledress, které užívali Čechoslováci jak na západní frontě, tak částečně na východní. Všechno, co tady vidíte, včetně stanů, vybavení tábora, je vesměs válečné," představil část expozice Petr Březina.

O kousek dál se zájemci fotografovali u dobové vojenské techniky. Stály tam jeepy, štábní austin, vůz americké ambulance či motocykl BSA.

Mužský element vyvažovaly zástupkyně ženských pomocných sborů ATS. „V jejich řadách sloužilo mnoho Čechoslovaček na Středním východě poté, co utekly z protektorátu. Zajímáme se o jejich osudy, máme na sobě také kopie jejich uniforem," vysvětlila Jana Šálková z Klubu vojenské historie (KVH) Pětačtyřicítka Brno.

Ve stánku si děti mohly vybarvit vystřihované papírové oblečky pro papírové panenky, prohlédnout si mapu se zakreslenými dopady výsadků, koupit si dobovou pohlednici například s razítkem československé polní pošty a nebo si prohlédnout vojenské knížky či učebnice angličtiny pro Čechoslováky.

Z oboustranných panelů se lidé dozvěděli o životě příslušníků Československé armády ve Velké Británii se zaměřením na oblast Vysočiny. Koho bolely nohy, posadil se na lavičku a zaposlouchal se do hudby dechového a swingového orchestru Základní umělecké školy Jana Štursy. Ten řadu posluchačů potěšil třeba i známými písněmi skupiny ABBA a Michaela Jacksona.