„Sdružení vzniklo v Německu, kde se začaly setkávat města, která mají ve svém názvu Nové Město, takže Neustadt. K tomu se pak přidaly další státy – Rakousko, Maďarsko, Polsko, Česká republika, Slovensko. Teď spolupracuje třicet šest Nových Měst ze střední Evropy,“ vysvětlila koordinátorka tuzemského setkání Věra Staňková.

Propagace a hrdost

Hlavním cílem pravidelných shledání je nejen propagace jednotlivých měst, ale také místopisná sounáležitost: „Ta setkání jsou úžasná v tom, že všichni jsou Novoměšťáci a jsou na to náležitě pyšní a hrdí. Sama jsem se sice zúčastnila pouze jedné takovéto akce, ale vím od lidí, kteří ji navštívili několikrát, že tam funguje určitá hrdost, že bydlíme v Novém Městě. A nezáleží na tom, jestli je to na Moravě, nad Metují, na Dunaji nebo kdekoliv jinde,“ podotkla Staňková.

Připravit mezinárodní akci tohoto typu není jednoduché. Český tým se na ni soustředí dlouhodobě. První schůzka se uskutečnila už před dvěma lety a intenzivní přípravy odstartovaly v srpnu loňského roku.

Od té doby se hlavní organizační skupina, která zahrnuje asi patnáct lidí, pravidelně schází. Někdo má na starosti program, jiný logistiku, další zase průvod.

Setkání Nových měst vznikalo pomalu a postupně. Nejdříve byl navržen koncept a pak bylo rozhodnuto, kde budou hlavní kulturní centra. Na pomoc byli přizváni všichni obyvatelé Nového Města na Moravě. „Snažili jsme se oslovit i místní, aby to nebyl pouze svátek hostů, ale aby oslavovali všichni společně. V současné době se nám přihlásilo více než pět desítek jednotlivců a institucí, kteří se na tom s námi budou podílet,“ uvedla Věra Staňková.

Důležitý ale nebyl pouze program. Nové Město musí své stejnojmenné kolegy přivítat i svátečně oděno. Na náměstí proto přibyla květinová výzdoba, která má velkou výhodu v tom, že není pouze na jedno použití. Nové Město na Moravě se může ozdobit květinami rok co rok. Lidé bydlící v centru města si mohli na městském úřadě zažádat o zeleň do svých oken.

Samotný program se zdá bohatý. V pátek 18. června se hosté sejdou u hotelu Ski. Začíná se ve čtyři hodiny odpoledne a velkým lákadlem bude určitě Martina Sáblíková, která slíbila, že bude jezdit chvilku na oválu.

Každý se může přijít podívat, jak se svým týmem trénuje. Na tomto místě bude také výstava historických vozidel. Uprostřed stadionu bude možné se podívat na horkovzdušné balony, a pokud nebude silný vítr, mohou zájemci vyzkoušet, jaké to je stoupat v zavěšeni v koši pod nimi.

Po páté hodině odpolední se Nové Město na Moravě pokusí poprvé zapsat do České knihy rekordů a to velkou, sedmimetrovou lyží, která byla vyrobena u Slonkových a měla by pak zůstat v areálu Zlaté lyže natrvalo.

Druhý rekord je naplánován na půl desátou večer. Tentokrát se budeme pokoušet o největší počet Novoměstských na jednom místě, proto bych všechny na pátek 18. června ráda pozvala do areálu hotelu Ski.

Páteční program je pouze odpolední, zato v sobotu se už bude slavit opravdu po celý den. „Budou čtyři hlavní hudební pódia - na náměstí, v Horácké galerii, za kulturním domem a u gymnázia,“ slíbila Staňková.

U posledně jmenovaného se budou představovat děti a to od mateřských až po střední školy. Za kulturním domem bude pódium pro lidi, kteří mají rádi lidovou hudbu, dechovku a lidové tance.

Na nádvoří Horácké galerie se zase bude ozývat jazz a středověká hudba. Na Vratislavově náměstí pak čeká návštěvníky velmi pestrá hudební nabídka. Snad největším lákadlem bude večerní koncert Čechomoru, který vystřídá skupina Olympic.

Po celý den bude navíc probíhat řemeslný jarmark. Minout by lidé neměli ani slavnostní průvod, který vyjde ve čtrnáct hodin z ulice Mírové směrem k Vratislavovu náměstí. Budou v něm všichni hosté a měl by být velice pestrý. Na pódiu pak vystoupí všichni starostové.
Jarmark

Nedělní rozvrh už sice není tak bohatý, ale i v poslední víkendový den si mnozí určitě přijdou na své. Pokračovat bude řemeslný jarmark, na kterém by měli být i výrobci, kteří se v Novém Městě na Moravě ještě nikdy neprezentovali. Jak v katolickém, tak i v evangelickém kostele budou odslouženy slavnostní mše pro věřící.

Horácká galerie přivítá v jedenáct hodin hudební skupinu Hradišťan. A v jednu hodinu po poledni ukončí setkání Nových Měst Žesťový kvintet Jihlava slavnostními fanfárami z věže kostela svaté Kunhuty.

S celou akcí bude organizátorům pomáhat i spousta dobrovolníků. Hasiči přislíbili pořádkovou službu, podpoří je studenti i překladatelé. Zapojeny budou asi tři stovky lidí.