Vrchní sestry většiny oddělení se ve středu odpoledne setkaly s vedoucí centra Janou Volnou, aby se o službách centra dozvěděly víc. „Zraněná osoba vyhledá pomoc lékaře, v mnoha případech je i hospitalizovaná. Pokud se jí do rukou třeba ještě v nemocnici dostane kontakt na nás, můžeme pomoci. Jsme schopni za týranou osobou dorazit, nemusí se nám ani představit. Týranému člověku poskytneme sociální a psychologické poradenství. Naše služby jsou zdarma,“ vysvětluje vedoucí Intervenčního centra Kraje Vysočina, které má sídlo v Jihlavě, Jana Volná.

V tuto chvíli jsou v nemocnici zájemcům k dispozici informační letáky, které formou komiksů nabízí definice toho, co je domácí násilí. Součástí každého prospektu jsou samozřejmě i kontakty na Intervenční centrum Kraje Vysočina.

Během podzimu pak zaměstnanci nemocnice podstoupí semináře s touto tematikou, aby věděli, jak se při setkání s týranou osobou zachovat. „To, že se týraná osoba svěří, že je týraná, je pouze „a“, člověk musí znát i „b“. Zkrátka, jak správně zareagovat na to, že se vám člověk svěří. Přesně takové věci se na semináři novoměstští zdravotníci na podzim naučí,“ vysvětluje Jana Volná.

Tamara Pecková