„Poprvé jsme kavárničku uspořádali loni v říjnu. Organizujeme besedy na nejrůznější témata, některá se týkají přímo našeho evangelického sboru, jako například povídání o připravovaném evangelickém zpěvníku," uvedla členka organizačního týmu Kavárniček pro seniory Jana Černá.

Setkávání ovšem nejsou určena pouze evangelíkům a seniorům. Vítaní jsou všichni, témata besed jsou velmi rozmanitá. „Před nedávnem jsme si mohli vyslechnout povídání o životě v Rusku. Daniela Šimková nám zase přišla vysvětlit, co to je a jak funguje fair trade. Také jsme měli přednášku o evangelické zahradě, jak se bude měnit, nebo povídání s Vojtěchem Hroudou o poslání nemocničního kaplana a podobně," informovala Jana Černá.

Už podruhé se v presbyterně novoměstského evangelického kostela uskutečnilo povídání s Miladou Petrovičovou o životě lidí na západní Ukrajině. „V podstatě jsme tím začali. A bylo to nesmírně zajímavé, proto jsme se rozhodli pozvat ji znovu," netajila se nadšením Jana Černá.

Milada Petrovičová navštěvuje západní Ukrajinu několikrát ročně. Proto zná život tamních lidí velmi dobře. „Moje dcera tam žije s manželem a s jedenácti dětmi a já je tam často navštěvuji. Jsou součástí tamní velké rodinné a náboženské komunity. Jejich víra je úplně jednoduchá a lidé tam jsou velmi pracovití a ohleduplní jeden k druhému. Je to takový příklad pro nás, my žijeme velmi uspěchaný život plný stresových situací, což vede k dalším nepříjemnostem, rozvráceným rodinám a podobně. Tam jsem nic takového nezaznamenala," popsala hlavní myšlenku své přednášky Milada Petrovičová.

Organizátoři Kavárničky pro seniory v novoměstském evangelickém kostele už plánují další témata. „Kromě dějin evangelického sboru to bude povídání o tom, jak to vypadalo při osvobozování Nového Města za druhé světové války. Znovu otevřeme i téma život v Rusku. Na 20. prosince připravujeme rukodělnou dílničku, v níž budeme vyrábět vánoční svícny a věnce, což bývá vždy velmi hezké a inspirativní," sdělila Jana Černá.