Na Žďársku, Novoměstsku a Bystřicku jsou stovky kilometrů běžkařských tratí, které jsou navzájem propojené. „Ze Žďárska se lze dostat až na Bystřicko a naopak. Tratě jsou propojené, ale informace ne. V rámci Koruny Vysočiny jsme se rozhodli, že všechny informace sloučíme,“ sdělil starosta Žďáru nad Sázavou Martin Mrkos.

Informace zájemci najdou na internetových stránkách Koruny Vysočiny. Jedná se o stránku, která sbírá informace od všech velkých spolků a organizací, které běžkařské tratě upravují.

Zimní stadion ve Žďáře nad Sázavou. Ilustrační foto.
Žďár chystá opravu zimního stadionu. Potřebuje být úspornější

Informační servis je také prevencí přehlcení turismem. „Typický příklad jsou Tři Studně, kde se nedá zaparkovat. O pět nebo deset kilometrů dál jsou přitom v jiných místech krásné stopy bez návštěvníků. Informace se pravidelně aktualizují, vedle velkých hráčů jako je Žďársko, Novoměstsko, Velké Dářko, Bystřicko, se přidávají menší jako je Herálec, Svratka, Křižánky,“ řekl žďárský starosta.

Další novinka pro běžkaře bude možnost přispět na úpravu tratí v okolí Žďáru nad Sázavou pomocí QR kódů. „Rada města souhlasila s konáním sbírky, jejímž účelem je shromažďování dobrovolných finančních prostředků na údržbu lyžařských tratí v regionu na Žďársku v okolí Žďáru nad Sázavou. Žádost je nyní na kraji,“ informoval Mrkos.

Běžkaři. Ilustrační foto
Na běžky na Žďársku lze vyrazit už nyní. Láká třeba Nové Město na Moravě

Sbírku pořádá město. „Našli jsme inspiraci v mikroregionu Novoměstska nebo v subregionu Velké Dářko, kde se tímto způsobem snaží získat dodatečné peníze. Úpravy tratí skutečně něco stojí. QR kódy budou umístěny na informačních cedulích na tratích a případně u provozovatelů občerstvení, kam lyžaři jezdí. Instalovat by se mohli v polovině ledna,“ dodal Mrkos.