Nové vedení má uklidnit vyhrocenou situaci mezi TJ a radnicí. „Začínal jsem mít pocit, že některé spory se už odehrávají v osobní rovině, proto jsem rezignoval,“ vysvětlil včera Luboš Straka nástup nové tváře do čela TJ.

Neshody mezi tělovýchovnou jednotou a městem vyvrcholily na konci dubna záměrem jednoty uzavřít na čtyři měsíce halu na Bouchalkách kvůli nedostatku financí. To se ale městu nelíbí, na její provoz totiž letos radnice přispěla 1,15 milionu korun. Dokonce o 350 tisíc víc, než mělo původně v úmyslu. TJ nyní přesto chybí včetně odpisů asi 570 tisíc korun na provoz haly. Sportovci chtějí tuto ztrátu radnici vysvětlit.

„Městu připravíme podklady, z nichž bude jasné, jaké jsou skutečné náklady na provoz. A město by mělo říci, kolik je ochotno z této částky uhradit a jak se chce, nebo nechce podílet na podpoře tělovýchovy a sportu,“ nastínil včera další postup Jaroslav Odvárka.

Finanční problémy nemá jednota jen letos. Jejich historie sahá do dob, kdy Luboš Straka začínal s předsednictvím, tedy v roce 2000, kdy ještě dobíhala podpora sportu od podniku Žďas.„Ten ale z toho postupně vycouval, oddíly měly potíže. Byla proto stanovena pravidla dotování městem. V té době byla příznivá, umožnila oddílům sportovat. Časem nás ale ctění těchto norem vehnalo do situace, v níž se teď nacházíme,“ uvedl Luboš Straka.

Ona pravidla například říkají, že mládež může v hale sportovat zdarma, neplacené jsou i její zápasy a tréninky. Oddíly dospělých, jež mají také mládež, mohou sportovat v hale za poloviční cenu.„Dohromady je to sedmnáct set odsportovaných hodin ročně zdarma dle daných pravidel, jež ctíme,“ konstatoval Luboš Straka.

Hlasy z radnice

Vedení žďárské radnice poukazuje na fakt, že by si TJ měla shánět peníze i z jiných zdrojů, například z komerčních pronájmů sportovišť. „Budou se prostě muset více snažit, pořádat například nějaké turnaje, nabízet pronájmy, komerční využití,“ uvedl žďárský místostarosta Ladislav Bárta.

„Nevím, jak jsou na tom se zájemci nyní, ale v minulosti tu zájem byl. Pokud ale nebyl naplněn, je možné, že to někoho odradilo,“ dodal Bárta.
Podle vedení TJ Žďár je ale sehnat mimožďárské oddíly, jež by byly zdrojem příjmů, složité. Sportovci v dnešní době nemají na pronájem tak velké haly peníze a raději se uchýlí do menší a levnější. „Navíc od září do půlky května by se hala naplnila klidně i dvakrát, problémy s jejím využitím jsou hlavně přes léto,“ dodal Luboš Straka.

V podstatě jediným řešením by podle TJ mohla být změna stávajících pravidel. „Ať nám město umožní vytvořit si vlastní ceník a vytvořit si jej tak, abychom měli také přiměřený zisk. Oddíly si pak od nás budou moci nakupovat služby a je na městu, jakým způsobem a v jaké výši bude sport a tělovýchovu dotovat,“ nastínil jednu z variant Luboš Straka. O tom, že by se měla pravidla změnit, stejně jako o dalším postupu ohledně čtyřměsíčního uzavření haly na Bouchalkách, je město připraveno jednat.

„Věříme, že dohoda bude možná. Jsme ochotni naslouchat, ale i TJ bude zřejmě muset některé věci přehodnotit. Chápeme, že doba je těžká, hůř se shánějí peníze, ale na nás dopadá krize úplně stejně a nemůžeme dorovnávat ztráty všem, kdo si o to řeknou,“ řekla žďárská starostka Dagmar Zvěřinová. Zároveň dodala, že pro jednání se sportovci byli kromě ní stanoveni i oba žďárští místostarostové.

---------------

Sportovci chtějí najít s městem společnou řeč

Novým předsedou Tělovýchovné jednoty (TJ) Žďár nad Sázavou je Jaroslav Odvárka. Nahradil Luboše Straku, který tuto funkci zastával jedenáct let. Žádné převratné změny nechystá, jeho hlavním cílem je urovnat pošramocené vztahy mezi TJ Žďár a radnicí.

S jakým cílem vstupujete do funkce předsedy? Chystáte nějaké změny?
Nejsem předsedou proto, abych nějak změnil charakter a chod TJ Žďár. Je to spíše změna, která by měla vést k uklidnění situace a odstranění současných konfliktů mezi TJ a městem. Kromě toho musíme připravit nové vedení pro příští rok, tedy valnou hromadu, která potom zvolí nový výkonný výbor.

Jaké konkrétní kroky v jednání s městem vás v současné době čekají?
Pro město co nejdříve připravíme všechny podklady, ze kterých bude jasné, jaké jsou skutečné finanční náklady na provoz sportovní haly. A město by pak mělo říci, kolik je ochotno z této částky uhradit a jak se chce, nebo naopak nechce podílet na podpoře tělovýchovy a sportu. Myslím si, že tady pořád vzniká nějaký pocit, že někdo podvádí a předkládá neobjektivní argumenty, takže bych byl velmi rád, kdyby se nám nakonec povedlo najít s městem společnou řeč.

Vedení Žďáru nedávno nastínilo, že je případně ochotno se bavit o převodu haly do majetku města, stejně jako tomu bylo u zimního a fotbalového stadionu či tenisových kurtů. Zvažovali jste i takovou možnost?
Tato varianta v tomto okamžiku ze strany TJ na stole není. TJ chce v první řadě dokázat, že je dobrým hospodářem a že nevytváří nějaké postranní fondy, pokud to tak někdy bylo naznačováno.

Jak toho chcete dosáhnout?
Chceme, mluví-li se o podpoře sportu, aby se hovořilo o konkrétních věcech. Ale nyní? Město dává nějaké finance, nebavme se o to, zda jsou nízké, nebo vysoké, na začátku roku. Dál už ho ale nezajímá, jaké jsou celkové náklady během roku. Já bych byl rád, kdybychom postavili na stůl konkrétní čísla, vzájemně si je odsouhlasili a domluvili se, jak budeme dál pokračovat.

Do kdy chcete situaci vyřešit?
Pokud to půjde, tak do konce letošního června.

Je pak reálné, že by mohlo být zrušeno čtyřměsíční uzavření haly?
Nerad bych, aby to vypadalo, že máme uzavřením haly v úmyslu bránit sportu. Naopak – halu jsme nyní uzavřeli proto, abychom měli jistotu, že od září, až začnou soutěžní sezony, ji budou moci sportovci bez problému užívat. To je jediný důvod, že nebude hala v provozu právě v měsících, kdy aktivní sezona všech sportů už skončila.