Nové semafory především zajistí přednostní jízdu autobusům městské hromadné dopravy. „Chceme lidi nalákat do městské hromadné dopravy. Je to mnohem šetrnější způsob cestování. Věřím, že když budou autobusy jezdit kratší dobu a přesně na čas, přiláká to spoustu lidí, kteří by jimi jinak nejeli,“ vysvětluje motivaci radnice ke změně řízení dopravy na rušných křižovatkách města místostarostka Žďáru Ludmila Řezníčková.

Nová technologie podle informací z radnice také usnadní údržbu i případné úpravy v časování semaforů. „Díky vzdálenému přístupu bude možné upravovat různá nastavení nebo získávat údaje o průjezdech autobusů městské hromadné dopravy,“ doplnil mluvčí městského úřadu Matěj Papáček.

Projekt za čtrnáct milionů korun je částečně hrazen z dotace. Ta činí asi devět a půl milionu korun. „Při plánování změn se myslelo i na připomínky občanů. Na třech křižovatkách tak přibudou signalizační zařízení informující řidiče, že na přechodu pro chodce je zelená. Dalším zapracovaným námětem byly kamery sledující prostor křižovatky. Ty poznají, že je v křižovatce například odbočující vozidlo a dají signál semaforům, aby nespínaly zelenou pro další auta,“ řekl Papáček.

Zkušební provoz nových semaforů odstartuje v červenci.