To jsou dva úspěšné projekty žáků tamních základních škol, které byly v okrese Žďár nad Sázavou finančně podpořeny z programu Škola pro udržitelný život.

Obě z uvedených vzdělávacích zařízení tak čeká díky penězům v nadcházejícím školním roce a ve spolupráci s obcemi, nejrůznějšími spolky a dalšími partnery náročná práce spojená s uskutečněním, či dokončováním stanovených plánů.

Například v Bobrové se projekt na výstavbu výletní naučné stezky okolím této obce na Novoměstsku zrodil v hlavách již loňských žáků deváté třídy tamní základní školy. Ti na ni pracovali od května do června 2010.„Teď probíhá takzvaná realizační fáze a v červnu příštího roku chystáme slavnostní přestřižení pásky a otevření stezky,“ uvedla učitelka a koordinátorka projektu Jolana Tulisová.

I pro výuku

Zastavení odkazujících na historické a přírodní pozoruhodnosti na trase bude celkem deset a stezka povede nejen Bobrovou, ale také nejbližšími obcemi, ze kterých žáci do školy přijíždějí. Podle Tulisové by vznikající stezka měla sloužit jak pro výuku v rámci dějepisu, přírodopisu či zeměpisu, ale rovněž místním obyvatelům a turistům k oddechu a poučení.

Vytvořit neobvyklou naučnou stezku okolím Velké Bíteše se rozhodli i žáci Základní školy Velká Bíteš. Na rozdíl od té bobrovské však nemá podél tras dlouhých 7, 12 nebo 19 kilometrů umístěny informační tabule. Zajímavá místa v terénu jsou totiž značena čísly.

„Na konci září se uskutečnil první ročník Svatováclavského pochodu okolím Velké Bíteše, Vlkova a Křoví, v jehož rámci proběhlo i otevření nové naučné stezky Už ty mlýny doklapaly. Turisté na ní však nenaleznou naučné tabule, je nutné mít s sebou tištěného průvodce,“ poznamenal Pavel Holánek, učitel a koordinátor projektu v jedné osobě s tím, že tiskovina je zdarma k dostání například v informačním centru města. Součástí projektu velkobítešských je rovněž vybudování prostorného altánu, ve kterém se budou pořádat školní i obecní akce a bude využíván také jako přírodní učebna.

Do programu Škola pro udržitelný život se v letošním roce přihlásilo 56 zájemců, podporu v celkové výši přesahující 1,3 milionu korun pak obdrželo 29 škol ze 12 krajů České republiky. V kraji Vysočina se grant podařilo kromě Základních škol Bobrová a Velká Bíteš na Žďársku ještě Základní škole Moravské Budějovice na Třebíčsku.