Myšlenka na projekt vznikala v roce 2013. ,, Toho roku jsem převzala řízení Centra Zdislava, které se věnuje klientům se zdravotním postižením. Skupina dětí dospívajícího věku mi se svými rodiči nastínila svoje očekávání a přání,“ představila první impuls pro založení společnosti Hana Janů, ředitelka organizace městských sociálních služeb. Děti a rodiče se shodli, že chtějí být užiteční. „Nechceme jenom, abyste se o nás starali. My také chceme udělat něco pro vás,“ nechali se slyšet.

Ve městě působí také služba sociální rehabilitace, kterou zajišťuje Portimo. Tato služba připravuje znevýhodněné osoby pro pracovní trh. ,,Přesný počet osob s nějakým pracovním omezením, které by se mohli ucházet o pracovní místo v projektu PeruTě neznáme. Jsme však v kontaktu se sociální rehabilitací,“ řekla Janů.

Starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda uvedl, že možnými uchazeči o zaměstnání mohou být i klienti denního stacionáře Zdislava. „Případně domovů Kamélie, ale i mnozí další,“ doplnil Šmarda.

Ilustrační snímek
Velké Meziříčí chce ve školkách přidat osmnáct míst. Pro ukrajinské děti

Podle Hany Janů se tedy vše bude odvíjet od získání dotace. „Pokud uspějeme, pak tedy budeme opravdu hledat vhodné zaměstnance,“ uzavřela Janů.

Představu provozu nastínil místostarosta města Stanislav Marek. ,,Zaměstnané osoby by mohly docházet i na dvě hodiny denně a v provozu se střídat. Společnost cílí také na lidi, kteří mají například částečný důchod nebo prodělali úraz,“ uvedl Marek.

Město neplánuje podle Hany Janů společnost cílit pouze na provoz prádelny. ,,Mezi zamýšlenými aktivitami je praní a žehlení prádla, ale také práce v domácnostech jako je drobná údržba, pomoc s odklízením sněhu a možná se objeví i další možnosti,“ vysvětlila Janů.

Předpokládanými zákazníky prádelny budou nejdříve občané a organizace Nového Města na Moravě. ,,Čas ukáže, zda bude o její služby zájem i v Novoměstském regionu,“ dodala Janů.