„V roce 2013 budeme pořádat světový šampionát v biatlonu, to znamená, že Světový pohár bychom mohli mít od roku 2011. Do té doby se musíme v běžeckém kalendáři Světového poháru udržet za každou cenu. A je jedno, jestli to bude v Tour de Ski, nebo jen běžný závod,“ tvrdí ekonomický ředitel Jiří Hamza.

„FIS (Mezinárodní lyžařská federace – pozn. autora) stanovila pro Světový pohár tři druhy regmentů. Nejnáročnější je pro Tour de Ski, potom je speciální pro finále ve švédském Falunu a třetí je pro běžné závody,“ vysvětluje předseda organizačního výboru Zlaté lyže Petr Honzl.

„My jsme na kalendářním mítinku v Curychu dokonce nabídli, že závod Tour de Ski vyměníme za nějaký jiný v lednovém nebo únorovém termínu. Ten na přelomu roku je totiž pro nás nevýhodný,“ dodává Honzl.

----------------

Komplikace? Paradox. Zatím jen sněžení

Do startu dvou novoměstských závodů Tour de Ski zbývá ještě více než měsíc, přípravy už jsou ale v plném proudu. „Kdyby na to přišlo, mohli bychom začít za týden. Stačilo by, aby připadlo trochu víc sněhu,“ směle oznamuje předseda organizačního výboru Zlaté lyže Petr Honzl.

Organizátorům zatím přeje počasí. Pokud mrzne, sněžná děla chrlí zásoby umělého sněhu. „Prakticky už třetí den zasněžujeme, navíc napadlo pětadvacet centimetrů přírodního sněhu,“ uvedl Honzl.
Petr Honzl

Přírodní nadílka ale paradoxně způsobila i komplikace. „Bohužel napadlo zrovna v době, kdy byla průtrž mračen a v noci bylo teplo. Takže část tratí je podmočená. Během nejbližších dní budou tratě upraveny, samozřejmě bez stopařů. Použijeme jenom pásy nebo speciální gumový válec, aby se to stlačilo a aby se odstranila voda ze spodních partií, protože údajně má mrznout,“ vysvětlil někdejší předseda lyžařského svazu.

Kromě stadionu se v Novém městě na Moravě kupí sníh i na hromadu. „Zasněžujeme osmi děly. Pět jich je na stadionu, další tři dělají zásobu na kupu. To teď chceme zintenzivnit, protože zásoba v kupách vydrží v případě jakékoli oblevy mnohem déle než třeba čtyřiceticentimetrová vrstva,“ upřesňuje Honzl.

Připravit se musí více než tříkilometrový okruh. „Ženskou desítku pojedeme na okruhu dlouhém 3,4 kilometru, mužskou patnáctku na 3,75 kilometru. FIS nás tlačí k tomu, abychom se vrátili k delším okruhům a individuální závody uspořádali na pětce. To jsme nepotvrdili, ale přislíbili jsme, že za ideálních sněhových podmínek bychom to byli schopni zorganizovat,“ tvrdí Honzl.

-------------------

Přehledný souhrn článků o Tour de Ski v Novém Městě najdete ZDE