Například ve Žďáře nad Sázavou zvolili pro chystaný prodej pozemků metodu rezervace formou fronty. „To nám pro Nové Město nepřipadá vhodné. Jdeme cestou nejvyšší nabídky. Kdo přihodí nejvíce, má možnost si parcelu vybrat. Totéž platí i u druhé nejvyšší nabídky. Takto nám to připadá spravedlivé,“ sdělil starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda.

První muž novoměstské radnice si netroufá odhadnout, jaký bude zájem. Situace s realitami v Novém Městě však podle Kateřiny Tomaškinové z realitní kanceláře neuspokojuje poptávku. „V Novém Městě je mnohem více zájemců, než je nabízených nemovitostí. Například byty jsou velmi nedostatkové zboží. Je o ně velký zájem, hlavně o koupi. Když se nabízí byt na prodej, je za chvilku pryč. Nové Město je poslední dobou velmi žádaná lokalita,“ uvedla.

To může potvrdit místní Martina Kusá. „Minulý rok jsem sháněla byt k pronájmu, ale nic se mi nepodařilo najít. Nakonec jsem ho ani nesehnala a chvíli jsem bydlela ve Žďáře. Poté se v Novém Městě točilo dokola asi pět stejných bytů, které byly příliš drahé nebo zbytečně velké,“ podělila se o zkušenost Kusá.

Pro případ, že by se nepodařilo všechny parcely prodat, uspořádá Nové Město dvě kola prodeje. „První se uskuteční ve středu čtyřiadvacátého srpna ve tři hodiny odpoledne. Druhé je naplánované na sedmého září ve stejný čas,“ řekl Marek Homolka z novoměstské radnice. V každém kole bude město nabízet devět parcel.

Minimální cena je 2 525 korun za metr čtvereční. „Součástí každého pozemku je také vodovodní přípojka, přípojka dešťové a splaškové kanalizace a přípojkové pilíře,“ dodal Homolka.

Pozemky, které čekají na vybudování inženýrských sítí, získají noví majitelé v druhé polovině příštího roku. Velikost jednotlivých parcel se pohybuje zhruba od 700 do 950 metrů čtverečních.