„Není to ocenění města, ale spíše poděkování za celoživotní práci a za to, co pro město tyto osobnosti udělaly, za stopy, které ve městě zanechaly. Týká se to všech tří, přestože jde o lidi velmi rozdílné, každý z nich má jiný životní příběh, každý se věnoval naprosto jiné práci," uvedl věc na pravou míru novoměstský starosta Michal Šmarda.

První oceněnou se stala Jana Černá. „Paní Černá je někdejší gymnaziální profesorka, patriotka a ikona novoměstského společenského a kulturního dění. Má za sebou více než čtyřicetiletou pedagogickou praxi. Vždy se podrobně zajímala o dění v Novém Městě na Moravě," představil jedinou ženu v seznamu Alexandr Hemala.

Město už v minulých letech poděkovalo šesti jiným osobnostem. Nyní k nim přibyly další tři. Příslušnice něžného pohlaví byla mezi ně zařazena vůbec poprvé. „To, že je z devíti osobností pouze jedna žena, je trochu škoda, ale je to možná tím, že v minulosti bylo aktivních žen méně než dnes. Osobnostem děkujeme za celoživotní dílo, neoceňujeme mladé lidi," vysvětlil novoměstský starosta.

„Já si ocenění velice vážím, protože ho dostávám z rukou představitelů města, kde jsem doma a které mám velice ráda. Práce, kterou dělám, mě velice naplňuje, uspokojuje a měla jsem při ní možnost poznat spoustu úžasných lidí různých generací," řekla Jana Černá.

Druhým oceněným se stal novoměstský podnikatel a stavitel Josef Černý, který se podepsal pod takovými stavbami, jako je například autobusové nádraží, školní jídelna nebo mateřská škola v ulici Žďárská. „Podle mého názoru je pro obyvatele Nového Města nejpodstatnější stavba ta nejmenší. Tou je čerpací stanice v Maršovicích, kde má každý, kdo si tam přijede natankovat, o padesát korun na nádrži levnější benzín," pobavil přítomné reprezentačního večera, na němž se ocenění předávala, Josef Černý. Posledním, komu se město rozhodlo poděkovat, byl amatérský historik, regionální publicista, bývalý starosta a novoměstský rodák Jaromír Černý.

„Ocenění mě poněkud překvapilo, protože odložená politická veličina se obvykle schovává někde stranou. A překvapil mě i tento černý večer, jehož jsem vyvrcholením," pousmál se Jaromír Černý. S návrhem ocenit tři osobnosti přišlo město už potřetí.

„Stala se z toho docela milá tradice. Letos k tomu navíc přibylo i poděkování organizátorům Mistrovství světa horských kol. Byla to natolik mimořádná akce, že si zasloužila zvláštní pozornost," dodal starosta Michal Šmarda.