Z chlapeckých jmen suverénně vedli Jakubové. „Toto jméno se ve statistice novoměstské porodnice za rok 2023 vyskytlo hned sedmnáctkrát. Následovali Matějové (15x) a Janové (13x). Z dívčích jmen se na první příčce umístila Anna (12x). Hned za ní Eliška a Viktorie (11x) a poté Emma a Natálie (10x),“ vyjmenovala mluvčí nemocnice Helena Zelená Křížová.

Prvním miminkem roku 2024 v Nemocnici Nové Město na Moravě se stala Sofija Manilets.
První miminko roku 2024 na Žďársku. Sofija z Nového Města si dala na čas

Naopak mezi netradiční jména patřili například Kirill, Carlos Camilo, Emir, Enej nebo Nazar. Z dívčích jmen to byla třeba Linet, Agnesa či Jana Aya. „Po letech se také v novoměstské porodnici narodily i děti s ryze českými, i když dnes již málo používanými jmény. Jako třeba Bedřiška, Doubravka nebo Jindřich,“ doplnila mluvčí.

Největší dítě vážilo 4 680 gramů, nejmenší 670 gramů.

Šest dvojčat i desáté dítě

Přibývá i dětí, které se rodí nesezdaným rodičům. V roce 2021 jich bylo 38,8 procenta, o rok později 40,2 procenta a loni se jich v novoměstské porodnici narodilo 42,1 procenta.

A rodila se i dvojčata. Jednou to byli dva kluci, dvakrát dvě holčičky a třikrát kluk a holka. „Prvorozených dětí u nás loni přišlo na svět 219. Druhorozených 266, třetích v pořadí 91 a čtvrtých v pořadí 19. Dětí pátých v pořadí v rodině se narodilo 10, šestých dvě a na svět přišlo také jedno desáté dítě v rodině,“ dodala Zelená Křížová.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Po roce znovu k vidění. Betlém na Zelené hoře obdivují davy

Zdroj: Deník/Jiří Kašpárek