„Základní umělecká škola dnes sídlí ve dvou objektech, jeden z nich je na Vratislavově náměstí a druhý na Monseově ulici. „Problém je v tom, že umělecká škola nemá dostatečně velkou a odhlučněnou zkušebnu pro dechový orchestr a také dnes už jede na hygienické výjimky. Zejména budova na náměstí je stará a nevyhovující," popsal situaci starosta Nového Města Michal Šmarda.

S problémy se potýká nejen dechový orchestr, ale i oddělení bicích nástrojů nebo taneční kroužek. „Taneční sál je pro výuku malý, jsme omezeni prostorem, tudíž musíme brát také menší počet žáků, což je pro nás neekonomické," potvrdila ředitelka ZUŠ Jana Štursy Eva Mošnerová.

Požadavkům novoměstské umělecké školy by mohla po určitých stavebních úpravách vyhovovat nemovitost, jejímž majitelem je Všeobecná zdravotní pojišťovna. Tato instituce už po nějaký čas vede s městem jednání směřující k odprodeji své budovy. „Řada pracovníků, kteří v pobočce VZP v Novém Městě na Moravě pracovali, už tam nepracuje. Zůstává tam prakticky zachováno pouze kontaktní pracoviště. Budova je téměř prázdná a my jsme se už před časem dozvěděli, že se ji pojišťovna bude pokoušet prodat. Zabýváme se možností, že bychom ji pro naše potřeby odkoupili," popsal situaci Michal Šmarda.

Všeobecná zdravotní pojišťovna se v současné době k prodeji své nemovitosti v Novém Městě na Moravě vyjadřovat nechce. „ Nechceme nějak narušit uspokojivé vyřešení celé záležitosti. Nicméně mohu ujistit, že vše proběhne v souladu s platnou legislativou, a že VZP dostojí své povinnosti nakládat s majetkem s péčí řádného hospodáře," uvedl mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý.

Podle novoměstského starosty vázne dohoda zatím především na výši finančních prostředků, které je město ochotno za nemovitost nabídnout. „Představa VZP o ceně je o něco vyšší, než je představa města. Počítáme s tím, že dáme maximálně patnáct milionů korun," vyjádřil se Michal Šmarda.

Prostory, které budova VZP nabízí, by byly pro potřeby základní umělecké školy téměř vyhovující. „Nemovitost se nachází ve středu města, což je velká výhoda. Budou ale nutné jisté přestavby, musíme splnit určité hygienické požadavky. Potřebujeme také zkušebnu pro dechový orchestr a koncertní sál. To by se tam muselo teprve vybudovat," vysvětlila Eva Mošnerová.

Město má pro tento případ už nyní vypracovanou studii, která by umožnila umístění umělecké školy do stávající budovy VZP. „Za použití přiměřených nákladů by to možné bylo," nechal se slyšet novoměstský starosta.

Starší objekty se prodají

„Snažíme se všechny zájmové aktivity orientované na mládež směřovat do centra města. V minulosti jsme takto přemístili dům dětí a mládeže z okrajové části města do kulturního domu a rádi bychom v tomto trendu pokračovali," dodal Šmarda.

Pokud by se městu podařilo s vedením VZP dohodnout na koupi, obě budovy, v nichž dnes základní umělecká škola sídlí, by radnice prodala. „Záměrem Města není mít spoustu objektů, ale mít jich optimálně tolik, kolik potřebuje a využije. Pokud jednu velkou moderní budovu koupíme, pak oba starší objekty prodáme. A spolu s nimi bychom nabídli k prodeji i budovu kina," objasnil záměry novoměstské radnice Michal Šmarda.