Město nemá žádné dluhy a tak nemuselo ve svých plánech škrtat. „Stejně rozumně chceme hospodařit i v budoucnu. Na druhé straně nechceme, aby se ekonomika zastavila, nemůžeme přestat investovat,“ informoval starosta Nového Města Michal Šmarda.

CYKLOSTEZKA. Postoupit chtějí například v přípravě cyklostezky Vlachovická. Město se snaží další úseky tras udělat tak, aby se cyklisté vyhnuli hlavním silničním tahům. Přemýšlí například o propojení centra kolem Kazmírova rybníka s napojením směrem na Vysočina Arenu a dál na Jiříkovice a Lhotku.

Vysocká ulice se nachází na výjezdu ze Žďáru na Vysoké.
Ve Žďáře se opraví Vysocká ulice, dělníci ji rozkopají příští rok o prázdninách

SMUTEČNÍ SÍŇ. Město chce podle starosty podnikat další kroky a vyřešit stavbu nové smuteční síně. Její vzhled vybrala porota z více než třiceti návrhů. Součástí vybraného návrhu je také rozvoj lokality v okolí síně. 

BIATLON A TEPLÁRNA. Město počítá i s budoucími náklady do energetiky, úsporných opatření či výdaji spojenými s pořádáním mistrovství světa v biatlonu. „A zelenou jsme dali transformaci Novoměstské teplárenské, kde má město stále malý akciový podíl,“ dodal Šmarda.

SPORTOVNÍ KLUB. Pro Sportovní klub město schválilo mimořádnou dotaci. „Bude využita k rekonstrukci skokanských můstků. Tam je to již skutečně potřeba,“ uvedl Šmarda. Město bude v příštím roce pokračovat v opravách kanalizace základní školy Leandra Čecha. Velké opravy čekají také dům s pečovatelskou službou a na rekonstrukci se chystá Nezvalova ulice. V plánu je také stavba víceúčelového hřiště pro rekreační sport v Německého ulici.

Běžkaři. Ilustrační foto
Na běžky na Žďársku lze vyrazit už nyní. Láká třeba Nové Město na Moravě

Rok 2023 podle Šmardy nebude kvůli zpomalující ekonomice a rostoucí inflaci jednoduchý. „V tuto chvíli počítáme s mírným schodkem, který pokryjeme úsporami z minulých let. Úvěr bychom čerpali pouze v případě, že získáme dotace na dlouhodobě plánované velké akce,“ doplnil Šmarda.

Rozpočet Města na příští rok počítá s příjmy ve výši téměř 340 milionů korun a výdaji přibližně 375 milionů korun. Na investice a větší opravy je vyčleněno 112 milionů korun.A zelenou jsme dali transformaci Novoměstské teplárenské, kde má město stále malý akciový podíl,“ dodal Šmarda.