Ten zatím nemá na plány obchodního řetězce názor. „Penny Marketu se líbí náš katastr. My jako obec ale žádný pozemek v zamýšlené lokalitě nemáme a bude to o tom, jak se Penny Market domluví s majiteli pozemků. Upřímně nevím, jak bych se k tomu postavil, kdyby jim k tomu dali všichni souhlas a podařilo by se zařídit i změnu územního plánu,“ neskrývá rozpaky. Deset hektarů je přeci jen velká plocha, logistické centrum bude vidět, na druhou stranu by to ale znamenalo pracovní příležitosti pro místní.

Penny Market hledá novou lokalitu podél dálnice mezi Humpolcem a Velkou Bíteší poté, co stavbu loni v říjnu podruhé odmítli občané Velkého Beranova. S referendem ostatně mají své zkušenosti i v Jamném, tam lidé před pár lety odmítli větrné elektrárny. „Ukázalo se, že nejde o tu ideologii, ale o to, že na tom někdo vydělá, když to bude stát na jeho poli a já z toho nic mít nebudu,“ nabízí pohled do zákulisí starosta.

Penny Market chce na Vysočině vybudovat logistické centrum, žádost řešili v pondělí večer ve Větrném Jeníkově.
Větrný Jeníkov: místní odmítají logistické centrum. Bojí se zvýšené dopravy

V květnu přitom jednali o logistickém centru také ve Větrném Jeníkově. Tam Penny Market nabízí, že vytvoří zhruba sto šedesát stabilních pracovních míst s nadprůměrným příjmem. Půl milionu ročně půjde do obecní kasy díky výnosu z daně z nemovitosti a přislíbená je i podpora spolků. Podobně jako ve Velké Beranově, i ve Větrém Jeníkově jsou lidé, kteří logistické centrum odmítají i takoví, kteří by ho uvítali.