Proč? Například u Bystřice nad Pernštejnem cedule upozorňuje na Památkovou zónu Jimramov! a přibližně dvacet metrů za ní ještě stojí značka vyzdvihující bystřické městské muzeum.

„Nechápu, proč jsou ty značky tak blízko u sebe. Vezměte si, že šoféři po silnici, u kterých jsou umístěné, projíždí devadesátkou. Stihnou si tak všimnout maximálně jedné, tu druhou ani nezaregistrují. Určitě se dotážeme krajských úředníků, proč jsou rozestavěny tak nešťastně,“ řekl místostarosta Bystřice nad Pernštejnem Josef Vojta.

Na první pohled nestandardně je umístěna i cedule Památková zóna Nové Město na Moravě před Žďárem nad Sázavou. „Nejdřív jsem si myslel, že se někdo spletl a značky přehodil. Ale vzhledem k tomu, že už je tu nějaký ten pátek, bude to asi záměr,“ nevěřil vlastním očím řidič František Kratochvíl, který denně dojíždí z Hlinska do okresního města.

A záměr to podle mluvčí kraje Vysočina Jitky Svatošové opravdu je. „Nejedná se totiž o označení dané památky na daném místě, jde o označení směru k památce,“ vysvětlila.

Hnědé značky podle představitelů kraje upozorňují přijíždějící motoristy, že na dané silnici nebo v její blízkosti je zajímavý cíl pro turisty. Lidé tak vědí, že se k památce po dané komunikaci dostanou, nebo k ní budou navedeni na nejbližším místě odbočení.

Systém značení však ještě není zcela hotov. Doplněn bude totiž ještě o menší značky na křižovatkách.

Na Vysočině bude umístěno téměř čtyři sta informačních značek směřující návštěvníky a turisty k více než čtyřiceti nejatraktivnějším cílům regionů. Náklady na jejich výrobu se vyšplhaly na čtyři a půl miliony korun. Osazení všech značek by mělo být hotové do prázdnin.