Největší částka poputuje na odkanalizování a stavbu nových vodovodů.

Předseda Radek Zlesák uvedl, že půjde až o šest set milionů korun. „Požádali jsme už o šest dotací. Ty by pokryly čtyři sta milionů korun. Schválenou už máme druhou etapu splaškové kanalizace v Hamrech nad Sázavou. Podaří se nám díky tomu propojit více povodí řeky Sázavy,“ uvedl Zlesák s tím, že výsledek zbytku žádostí budou vědět na přelomu března a dubna.

Kromě toho se žďárský svaz vodovodů a kanalizací zaměří na fotovoltaiky. Ty vzniknou na čističkách odpadních vod v Novém Městě na Moravě, Mostišti a ve Velkém Meziříčí.

Radovan Necid
MS v biatlonu v Novém Městě bude veliká výzva, říká ředitel silničářů

Projekty vyjdou na více než šestnáct milionů korun. Návratnost by měla být do pěti let. Zlesák dodal, že by to následně mělo zamezit skokovému zdražování vodného a stočného. „Chceme stabilizovat spotřebu elektrické energie při provozování úpraven či čističek odpadních vod,“ popsal.

Do budoucna by také mohla na Žďársku vzniknout energetické společenství. Vedoucí manažer kanceláře Reda Ifrah přiblížil, že cílem je navýšit výrobu vlastní elektrické energie. „V pilotním projektu spolupracujeme s devatenácti městy a obcemi. Dále tam jsou čtyři komunální společnosti, které nabízí až sto devatenáct výrobních i spotřebních odběrných míst,“ poznamenal.