První adventní neděle vychází letos na 28. listopadu. A právě na tento den se můžeme těšit slavnostní rozsvícení vánočních stromů. „V Novém Městě na Moravě máme nádherný rostlý smrk na Vratislavově náměstí. Chodíme na jeho slavnostní rozsvícení každý rok. Pokaždé nás to znovu a znovu překvapí a nadchne. Takhle pro nás začínají vánoční svátky,“ netají se nadšením Ivana Novotná.

Letos se prý v Novém Městě mohou lidé těšit i na některé novinky. „Chystáme pro Novoměšťáky vánoční překvapení. Bude nová vánoční výzdoba, doufám, že se bude líbit,“ věří novoměstský starosta Michal Šmarda.

Na novoměstském katolickém hřbitově přibylo hrobových i urnových míst. Nová smuteční síň bude umístěna pod ním.
FOTO: Novoměstský hřbitov rozšířili a vyroste pod ním i smuteční síň

Zahájit advent se chystají i ve Velkém Meziříčí. Už v pátek 26. listopadu se na tamním Náměstí otevřou adventní trhy. „A v neděli 28. listopadu slavnostně rozsvítíme vánoční strom. Tentokrát s novým osvětlením a novou výzdobou,“ říká velkomeziříčský místostarosta František Smažil.

Více výzdoby v Třebíči i Humpolci

Na více vánoční výzdoby se mohou těšit lidé v Třebíči. „Chystáme výzdobu Hrádku a v Borovině. Chceme umocnit sváteční atmosféru, proto plánujeme v adventní a vánoční čas více vánočního osvětlení. Nová výzdoba bude také u Baziliky svatého Prokopa nebo u školy Kpt. Jaroše,“ potvrzuje mluvčí třebíčské radnice Irini Martakidisová.

Hlavní akce se v Třebíči budou odehrávat na Martinském náměstí. Na tomto místě se zabydlí trhy i kulturní program.

Větrný mlýn na Kanciborku v Třebíči.
Návštěvnost Třebíče s židovskou čtvrtí roste, zájem je o větrný mlýn

Andělé na Havlíčkově náměstí a betlém na Horním náměstí. S touto novinkou přicházejí letos v Humpolci. „Letos také uspořádáme druhý ročník Humpoleckých Vánoc, které sjednotí různé aktivity ve městě po celou dobu adventu. Potrvají až do 6. ledna. Věříme, že tento ročník bude vzhledem k epidemii omezený méně než ten loňský premiérový, který měl i přesto velký úspěch,“ podotýká mluvčí Humpolce Aneta Slavíková.

Nové řetězy a ozdoby v Jihlavě

I v krajském městě hodlá magistrát obohatit vánoční výzdobu. Jihlavští nakoupili nové světelné řetězy i ozdoby na vánoční strom. „Ten by měl být letos skoro celý v novém vánočním hávu. Už v červnu nechalo město také repasovat většinu převěsů a samostatných světelných prvků na veřejné osvětlení. Měnily se například nesvítící žárovky a opravovaly se světelné kabely u zvonků a vloček, které i letos ozdobí sloupy veřejného osvětlení,“ informuje mluvčí Jihlavy Radovan Daněk.

Kluziště má být v provozu do konce ledna příštího roku.
Ovál pro brusle v Jihlavě: podívejte se, jak na náměstí vzniká unikátní kluziště

Kolik dají na vánoční výzdobu?

Třebíč letos zaplatí za nakoupenou novou výzdobu 740 tisíc korun.
Jihlava investovala do nové výzdoby 600 tisíc korun.
Pelhřimov letos uvolnil na vánoční výzdobu z rozpočtu 130 tisíc korun.

Chybět nebude ani vánoční jarmark, který začne první adventní neděli a skončí dvaadvacátého prosince. „Zatím město počítá se zhruba osmadvaceti dřevěnými stánky v kruhu kolem kluziště, kde bude možné koupit zejména občerstvení v podobě horkých nápojů, klobás, bramboráků, trdelníků a vánočního cukroví. Trhovci by měli prodávat také vánoční sortiment jako jsou ponožky s vánočními motivy, věnce, ozdoby, svíce a podobně,“ doplňuje jihlavský mluvčí.

Ani v Pelhřimově nechtějí zůstat s vánoční výzdobou pozadu. I toto město připravuje pro letošní Vánoce novinku. „Nakupujeme venkovní 3D LED koule. Ty budou umístěny na veřejném prostranství města. Zároveň dojde k obměně ozdob na vánočním stromu,“ sděluje Andrea Unterfrancová z Městského úřadu Pelhřimov.