Kniha představuje město Ledeč nad Sázavou a obce Vilémovice, Pavlov, Kouty, Kožlí, Hněvkovice, Chřenovice, Tasice, Bělou, Číhošť a Hlohov na dobových pohlednicích. V publikaci se nachází celkem sto padesát historických pohlednic, které jsou doplněny o současné fotografie města a obcí.

„V každé knize se snažím o to, abych vytvořil určitou procházku celým městem. Každý okruh někde začíná a někde končí. Takže když lidé přijedou na Ledečsko, mohou podle mé knihy projít celým městem a srovnávat současnou situaci s tou historickou," uvedl Šustr.
Všechny pohlednice pocházejí ze sbírek několika autorů. Hlavní část knihy je z archivu města a od sběratele Milana Blažka. Nejstarší uveřejněné pohlednice v knize jsou datovány před rokem 1900. „S uvedením přesného data, z jaké doby pohlednice pochází, bývá občas problém. Pohlednice jako takové se začaly vydávat kolem roku 1898. Z toho důvodu musíme často rok vydání pohlednice vydedukovat podle toho, co je na ní zobrazeno, například podle změny stavby, střechy a podobně. Někdy to připomíná detektivku," usmívá se Šustr.

Mezi pohlednicemi nalezneme různé fotografické styly a zpracování. Nechybí fotky typu real-foto, kolážové, kolorované, ale i třeba reklamní, a od známých i neznámých autorů. V knize je i podrobný historický úvod, který vypracoval historik Otakar Kubát, se kterým autor konzultoval jednotlivé popisky u dobových pohlednic.

Spolupracuje s několika sběrateli

Pro Milana Šustra jde o první sólovou knihu, přičemž dohromady je spoluautorem již čtrnácti podobně zaměřených knih.

Pravidelně spolupracuje s autory Karlem Černým a Jaroslavem Líbalem. Tyto knihy, stejně jako Ledečsko na starých pohlednicích, představují vždy určité město nebo lokalitu a její dobovou podobu. Samotný sběr pohlednic a fotografií je velmi náročný.

„Spolupracujeme s několika sběrateli starých pohlednic. Vždy, když chystáme nějakou novou knihu, nejprve přijedu do daného města, projdu si ho a dopředu si vytipuji budovy nebo místa, které chci zachytit. Následně si vše vyfotografuji, abych měl srovnání se současnou situací. Fotografie procházejí základní editací. Staré pohlednice se snažím neupravovat, jen v případě, že jsou vážně poškozené či jinak zničené. V tom případě nastupuje práce grafika, se kterým spolupracuji," uzavírá autor knihy Milan Šustr.

Ten prozradil, že se na Havlíčkobrodsku připravuje nová kniha, která je zatím ve fázi vývoje. Autor se chce zaměřit především na Chotěbořsko.

V letošním roce už jedna kniha o městu Chotěboř vyšla. Z toho důvodu autor plánuje další pokračování, které bude zaměřeno především na obce v okolí Chotěboře. V budoucnu se tak možná dočkáme dalšího průvodce po stopách naší historie.

Filip Brož